3D-принтер для судин створений постачати кров до штучних органів
Команда науковців з Інституту Фраунгофера створила штучну кровоносну судину за допомогою пристрою для виробництва тривимірних предметів. За словами винахідників, такі жили зможуть постачати кров до штучних органів.
“Фактично, ми знайшли рішення проблеми трансплантації органів. Найскладніше у таких операціях не сама пересадка, а підведення судин. Якщо хоча б одну з них випадково пошкодити чи неправильно пришити, пацієнт може померти. При цьому трансплантувати судину від донора неможливо” - каже керівник проекту Ґюнтер Товар.
Аби продемонструвати такі результати, винахідникам довелось працювати близько 3 років. Створення настільки маленьких та складних структур спершу здавалось недосяжною метою.
“Ідея з'явилась в той момент, коли ми зупинилися біля 3D-принтера і побачили як накладаються шари пластику. Ми зрозуміли, що потрібно працювати не над створенням цілісного об'єкту, а над нарощуванням шарів”, - розповів керівник проекту Ґюнтер Товар.
Звісно, науковці використали не пластик, а спеціальний біоматеріал. Загалом, принцип створення судини наближений до того, що відбувається в організмі людини.
“Отримані матеріали еластичні, а головне - нейтральні. Крім того, сама судина буде вкрита клітинами з внутрішніх органів пацієнта. Тому жила не викликатиме відторгнення імунною системою. Організм пацієнта сприйме штучну судину як власну”, - сказав науковець Інституту Фраунгофера Естер Новосел.
Учасники проекту наголошують - це лише початок. Лабораторні дослідження на тваринах, а тим паче на людях, триватимуть декілька років.
Якщо експерименти будуть успішними, технологія стане справжнім проривом у трансплантології. Такі судини дозволять врятувати тисячі пацієнтів. Крім того, за словами науковців, цю ж технологію можна буде використовувати для створення штучних органів.