4-5-6
.
Замість цього стенограму завантажили в окрему електронну систему, яка містить засекречену інформацію особливого значення. Білий дім вказав на це як на зловживання секретною електронною системою, оскільки завантажений документ не містив жодних таємниць, які б стосувалися національної безпеки.
• Я не знаю, чи подібні заходи вживали до інших записів дзвінків, а так само, наприклад, і записів розмов, виконаних вручну.
III. Постійне занепокоєння
26 липня, день після дзвінка, Курт Волкер відвідав Київ та зустрівся з Володимиром Зеленським та іншими впливовими політичними фігурами. Волкер поєднав ці зустрічі із розмовою з послом США в ЄС Гордоном Сондландом. На основі багатьох відгуків про ці зустрічі, які до мене дійшли, можу сказати, що Волкер та Сондланд давали поради українським лідерам, як "реагувати" на поради, які президент США давав Зеленському.
Також чув від багатьох офіційних осіб у США, що приблизно 2 серпня Джуліані доповідав про поїздку до Мадриду, де зустрічався із радником Зеленського Андрієм Єрмаком. Джерела називали цю зустріч, яка була цілковито непублічною, такою, що закликала "слідувати вказівкам" Трампа, озвучених у дзвінку Зеленському щодо обговорюваних "справ".
• Чимало офіційних осіб говорили мені, що Джуліані приватно розповідав про досягнення домовленостей з кількома іншими радниками Зеленського, включно з головою Офісу Президента Андрієм Богданом та головою СБУ Іваном Бакановим.
• Не знаю, чи ці офіційні особи зустрічалися чи спілкувалися з Джуліані, але мені казали, що Єрмака та Баканова запрошували відвідати Вашингтон у середині серпня.
9 серпня Трамп казав журналістам: "Думаю, (Зеленський) домовиться з президентом Путіним, і його запросять до Білого дому. Ми прагнемо побачити його. Його вже запросили до Білого дому і він хоче приїхати. І, думаю, приїде. Він дуже відповідальний хлопець. Він хоче бачити мир в Україні, і я думаю, що він незабаром приїде".
IV. Обставини, що передували розмові Трампа та Зеленського 25 липня
На початку березня 2019 вийшла публікація у виданні The Hill. У статті кілька українських офіційних осіб, здебільшого мовиться про генпрокурора Юрія Луценка, висловили низку тверджень про інших офіційних осіб України, а також про колишніх та чинних офіційних осіб США. Пан Луценко та його колеги запевняли, що:
• Вони мають докази, що українські посадовці (голова НАБУ Артем Ситник та депутат Сергій Лещенко) були "залучені" в 2016 році до президентських виборів у США, а саме – співпрацювали з DNC (керівний орган партії демократів США – 24 канал) та американським посольством у Києві.
• Американське посольство в Києві, а особливо посолкиня Марі Йованович, яка критикувала організацію Луценка (ГПУ – 24 канал) за слабку боротьбу з корупцією, нібито перешкоджала українським правозахисним організаціям розслідувати корупційні справи. Мовиться, зокрема, і про так званий "список недоторканих", і про блокування українських прокурорів у їхніх спробах відвідати США та надати "докази" щодо втручання в американські вибори 2016.
• Колишній віцепрезидент Джо Байден тиснув на колишнього президента України Петра Порошенка в 2016 році, аби той звільнив тодішнього генпрокурора Віктора Шокіна і припинив слідство щодо Burisma Holdings – української енергетичної компанії, до якої причетний син віцепрезидента Гантер Байден.
У кількох публічних коментарях Луценко також стверджував, що бажав комунікувати безпосередньо з американським прокурором Барром саме з цих причин.
Твердження Луценка прозвучали напередодні першого туру українських президентських виборів 31 березня. Водночас політичний патрон пана Луценка, президент Порошенко, програвав Зеленському в опитуваннях. Зеленський оприлюднив заяву, що Луценка звільнять з ГПУ. 21 квітня пан Порошенко програв вибори пану Зеленському.
• Також було озвучено громадськості, що пан Джуліані зустрічався щонайменше двічі з паном Луценком: раз у Нью-Йорку в січні і раз у Варшаві у лютому. Публічно говорилося і про те, що Джуліані розмовляв у кінці 2018 року з колишнім генпрокурором Шокіним.
• 25 квітня у інтерв'ю Fox News президент Трамп назвав претензії Луценка "великими" та "неймовірними" і додав, що генпрокурор США "хотів би це побачити".
29 квітня я дізнався від американських посадовців, безпосередньо знайомих із ситуацією, що посолкиню Йованович раптово відкликали до Вашингтона Держдепом для "консультацій", і, скоріше за все, її усунуть від виконання обов'язків.
• Приблизно у той самий час я також чув, що "помічники" пана Джуліані намагалися сконтактувати з командою Зеленського.
• 6 травня Держдеп анонсував, що посолкиня Йованович завершує свою каденцію в Києві, "як і було заплановано".
• У будь-якому випадку, кілька посадовців говорили мені, що її каденцію припинили через твердження Луценка. Джуліані згодом заявив в інтерв'ю українським журналістам, опублікованому 14 травня, що посолкиня Йованович "усунута через те, що вона була частиною протидії Президенту (Трампу – 24 канал)".
9 травня The New York Times написало, що пан Джуліані планував відвідати Україну, аби тиснути на український уряд щодо розслідування, яке допомогло б Трампу під час виборів 2020.
• У безлічі публічних заяв на хвилі публікації зазначеної статті пан Джуліані підтвердив, що був зосереджений на заохоченні української влади проводити розслідування щодо нібито втручання України у американські вибори 2016 року та щодо нібито правопорушень родини Байденів.
• 10 травня Трамп заявив у інтерв'ю Politico, що планував обговорити з Джуліані подорож.
• Цього ж дня кількома годинами пізніше пан Джуліані публічно скасував свою подорож (візит до України – 24 канал), апелюючи, що пан Зеленський "оточений ворогами президента (США) та Сполучених Штатів".
11 травня Луценко зустрівся на дві години з новообраним президентом України Зеленським, згідно з публікацією у публічному акаунті (в соцмережах – 24 канал), оприлюдненою кількома днями пізніше самим Луценком. Луценко публічно заявив, що говорив Зеленському, що бажає залишитися Генеральним прокурором.