600 монет різних держав представили в Музеї історії козацтва

29 листопада 2010, 22:33

Козацький скарб у Запоріжжі. 600 срібних монет різних держав - з’явився в експозиції Музею історії запорозького козацтва на острові Хортиця.

Монети, заховані у глечик, були закопані у землю. Власник ретельно розклав скарб по трьох видах грошей. Найдорожчі монети - таляри, відчеканені в Іспанських Нідерландах у 1620-1680 роках. Вони ходили всією Європою і були вільноконвертованою валютою тих часів. Також у горщику були польські монети цього ж періоду. І ще 360 російських копійок кінця XVII - початку XVIII століття.

"Запорозька Січ тоді була територією, де вільно ходили монети всіх сусідніх держав. Це і Росія, і Річ Посполита, і Кримське ханство, і Османська імперія. Тобто гроші всіх цих держав були на території Війська Запорозького. Ну, і в межах того, з ким велася торгівля: тобто, можна було за польські гроші, і турки брали ці польські гроші, щоб потім торгувати", - каже керівник Музею історії запорозького козацтва Олександр Мірущенко.

Ймовірно, скарб переходив у спадок від однієї людини іншій. Зазвичай козаки не носили з собою таких великих коштів - їхні гаманці експонуються у музеї: вони досить невеликі. А чималу суму, за яку на ті часи можна було купити шаблю, рушницю і коня, треба було надійно ховати.

"Цей час, особливо XVII століття, друга половина - це часи Руїни. Надзвичайно нестабільний, надзвичайно складний період. І гроші, які були, з одного боку, показником достатку, і з іншого боку вони були предметом постійної небезпеки. І людина намагалася, створюючи скарб, намагалася ці гроші приховати. І якимось чином подовжити існування цих грошей у себе", - каже генеральний директор заповідника "Хортиця" Максим Остапенко.

Через якісь причини власник скарбу так ним і не скористався. Горщик знайшли за три століття далекі нащадки козаків. І тепер історики мають чимало цікавого матеріалу, аби досліджувати економічні реалії козаччини.