70 років пройшло від початку Великої Вітчизняної

22 червня 2011, 21:48
Читать новость на русском

Генерал-майор, відомий розвідник Євген Степанович Березняк пам'ятає цей день до деталей. Розповідає, що працював вчителем у Львові.

Напередодні трагічного дня організував творчий педагогічний вечір на честь закінчення навчального року. Щасливі та веселі розійшлися по домівках о третій ночі. Війна почалася за годину.

"Я приїхав, а через 15 хвилин був дзвінок з міської ради, негайно з’явитися до міської ради, я з’явився до міської ради, коли перші бомби впали на Львів, перша бомба впала недалеко віл головної площі на вулиці Коперника, оце уже я зустрів війну", - каже генерал-майор, розвідник Євген Березняк.

Пригадує, що перед війною у Львів приїжджала німецька військова делегація, піднімали тости за дружбу між радянським та німецьким народами. Євген Степанович каже, вже тоді помітив цинічність гостей. Сам розвідник воював від першого до останнього дня.

"Основним надбанням нашого народу, наших людей, людей Радянського союзу, героїчних людей нашого народу, що він зупинив фашизм, зупинив фашизм, який міг розповзтися на всю Земну кулю, який міг стати горем та нещастям для багатьох народів світу", - каже генерал-майор, розвідник Євген Березняк.

Своя історія у Ольги Сінкевич. Вона війни не бачила, але знає про неї з перших вуст, від свого батька архітектора Лева Сінкевича. Нині його вже немає серед живих. Однак в пам’ять про нього донька видала книжку "Как Мішка воевал, а зайчишка помагал". Це - ескізи сапера Лева Сінкевича, змальовані під час боїв під Сталінградом. На фронті він завжди тримав при собі згорток паперу та кольорові олівці. При нагоді робив для свого 4-річного сина життєствердні замальовки.

"Книжка перший раз поїхала до Москви на міжнародну книжкову ярмарку і стала там одразу лауреатом, потім вона була на такій же виставці в Києві, теж міжнародна, теж лауреат, двічі її возили до Франкфурта і там фурор, бо це книжечка, аналога якої не було взагалі в світі", - каже Ольга Сінкевич.

Батько Ольги Сінкевич теж пройшов усю війну, ці чотири роки для ветеранів не минулися безслідно. До 70-ї річниці її початку батько Ольги не дожив. А от Євген Березняк, який став прототипом головного героя фільму "Майор Вихор", каже про себе, що і зараз, в свої 97 такий же веселий, як і 70 років тому.