Адвокати: За борги людину можуть позбавити житла без рішення суду

14 жовтня 2011, 15:06
Читать новость на русском

Тепер банкам буде простіше виселяти з квартир боржників та загалом вилучати майно у тих, хто не платить відсотки, - кажуть юристи.

Президент підписав закон, що врегульовує відносини кредиторів та споживачів фінансових послуг. Деякі експерти зауважують - документ більшою мірою на боці позикодавців.

“Даним законом відкривається можливість позбавити людини житла без рішення суду, тобто на основі виконавчого напису нотаріуса чи на основі умов договору. Що суперечить Конституції, де чітко прописано, що людину можна позбавити житла тільки на основі рішення суду”, - каже адвокат Ростислав Кравець.

Залишитись без квартири може і Олександр. Два роки тому чоловік оформлював іпотеку в швейцарських франках. Нині через коливання курсу щомісячна виплата збільшилась вчетверо. Боржник скаржиться - банк на поступки не йде, процентну ставку не знижує.

“Спочатку коли брали кредит, сума виплати кредиту становила 4 тисячі гривень, на сьогодні сума виплати становить 15 тисяч гривень. На сьогодні ми платимо як за 8 квартир. Це на сьогодні порядку 6 млн. Тобто можна купити такого рівня 8 квартир”, - каже позичальник Олександр.

Як виявилось, українці заборгували банкам кругленьку суму. На 1 вересня об`єм простроченої заборгованості по позикам становить більш ніж 80 мільярдів гривень. Правники пояснюють - в Україні діяло законодавство надто лояльне щодо боржників.

“На сьогодні законодавство і правозастосовна практика в Україні надає більше можливостей не повертати борг, ніж в будь-якій цивілізованій країні”, - каже юрист Ігор Хасін.

Банкіри ж сподіваються, що новий закон захистить права кредиторів. Мовляв, кредитні ризики зменшаться, відповідно, стане меншою і процентна ставка.

“Банк не займається нерухомістю, не займається автомобілями. Йому вигідно, щоб були кошти на рахунку, а не навпаки - забрати у когось машину чи нерухомість. Банк зацікавлений, щоб кредит обслуговувався”, - каже президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Втім, положень законопроекту, які б захищали права клієнта, не так багато, - кажуть експерти. Серед них - заборона споживчих кредитів в іноземній валюті та відсутність штрафів у випадку дострокового погашення кредиту.