Агросектор економіки найбільш привабливий для інвесторів
Аграрний сектор економіки України сьогодні найбільш привабливий для іноземних інвесторів, переконані аналітики.
Сприяють цьому наявність якісних угідь, сприятливі кліматичні умови, зростаючий попит на продукти харчування в світі та неефективне виробництво.
"Високий рівень неефективності тому її легко піднімати, легко з цим боротися, тому вкладаючи гроші в сільське господарство можна абсолютно легко збільшувати прибутковість цього бізнесу і отримувати серйозні доходи", - каже виконавчий директор фонду Sigma Bleyzer Олег Устенко.
Втім через дію мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, складну регуляторну політику та макроекономічну нестабільність, іноземці не поспішають інвестувати. Наразі, частка прямих іноземних інвестицій у сільське господарство становить 2% від їх загального обсягу в економіці України, які цього року, можуть становити від 4 до 6 млрд. дол.
"Не можна говорити, що агросектор є привабливим, настільки привабливим як наприклад фінансовий", - зазначив заступник міністра економіки Валерій П'ятницький.
Ще однією перепоною є відсутність доступу української продукції на найбільш ліквідні ринки. Наразі між Україною та ЄС ведеться переговори про зону вільної торгівлі і саме навколо доступу української сільгосппродукції на ринки Союзу точаться жорсткі суперечки. За словами представників ЄС, в першу чергу Україна має привести свою продукцію у відповідність до євростандартів.
"Угода про зону вільної торгівлі передбачає поглиблену співпрацю з ЄС, яка не надається просто так будь якій країні, тому підписання угоди засвідчить нашу довіру та партнерство", - каже керівник управління програм допомоги ЄС в Україні Лаура Гараняні.
У Мінекономіки зауважують, не дивлячись на суттєву допомогу з боку ЄС, європейці все ж не бажають відкривати власні ринки для України.
"Європейський Союз хоче зберегти весь той потужний потенціал свого аграрного бізнесу і всі ті бар’єри доступу на свій ринок, з іншого боку - ще більше відкрити можливості на українському ринку, очевидно з метою подальшого виходу можливо на треті ринки", - зазначив заступник міністра економіки Валерій П'ятницький.
При цьому, однією з вимог ЄС є створення гуртових ринків сільськогосподарської продукції. Сьогодні уряд планується створити 9 таких. У перспективі, вони мають з’явитися у кожній області. За оцінками фахівців, створення перших 9 коштуватиме близько 500 млн. дол. Поки держава готова витратити лише 8 млн. грн.
"Цих інвестиційних планів уже 9 і це тільки перший етап, тому що це величезний обсяг коштів і сьогодні реалізовувати усі 25 у нас просто немає можливості", - каже директор департаменту Міністерства агрополітики Анатолій Розгон.
При цьому, за оцінками Мінагрополітики необхідний обсяг інвестицій в АПК України становить 150 млрд. дол. У самому Міністерстві, визнають зацікавленість інвесторів є, але гроші не прийдуть, поки в країні не біде створений ринок землі та зрозумілі правила гри.