Американські науковці програмують бактерії

27 липня 2011, 16:41
Читать новость на русском

Здавалось би, за останні 100 років наука розвивалась рекордними темпами. Але перемогти давніх ворогів людства - голод та хвороби - так і не вдалось.

Більше того, на горизонті все ясніше вимальовуються нові біди - наприклад, енергетична криза, пов'язана зі зменшенням природних запасів нафти та газу. Прихильники відносно молодого напряму науки - синтетичної біології - прагнуть вирішити ці проблеми.

Зокрема, спеціалісти Каліфорнійського університету займаються програмуванням бактерій. Мета - змусити мікроорганізми поводитися так, як потрібно науковцям.

“Ми намагаємось запрограмувати живу клітину так, як це роблять з роботами чи комп'ютерами. Єдине - ми програмуємо не одну клітину, а одразу кілька, формуючи так звані біоблоки. Вони можуть виконувати більш складні завдання, аніж окремі клітини”, - розповідає керівник наукової групи, доцент Каліфорнійського університету Крістофер Войт.

Винахідники переконують, що запрограмовані бактерії стануть у нагоді практично у всіх сферах. До прикладу, біоблоки допоможуть у вирощенні розумної трави для виробництва біопалива. Такі рослини зможуть підлаштовуватися під різноманітні погодні умови, щоб рости швидше.

Також синтетичні бактерії будуть корисними у медицині. Наприклад, вони можуть жити в організмі людини і постійно шукати ракові клітини. У перспективі - створення спеціальних бактерій-вбивць, які змогли би знищувати злоякісні пухлини.

“Такі клітини поводяться, як комп'ютер. Тобто вони сприймають вхідні дані, виконують відповідні логічні операції, а ми отримуємо результат. З часом клітину можна буде повністю перепрограмувати, щоб ввести нову інформацію в існуючий код. Головне, чого ми намагаємось досягти - це, аби біологічні системи були такими ж передбачуваними, як електроніка”, - каже професор біомедичної інженерії, Бостонський університет Джеймс Коллінз.

Скільки років знадобиться науковцям на реалізацію своїх задумів - поки неясно. Але американці сповнені оптимізму - за невеликий проміжок часу їм вдалось досягти набагато більше, аніж очікувалось спочатку.