Вбивство Аміни Окуєвої: все, що потрібно знати про смертельний напад
Напад на чеченських добровольців Аміну Окуєву та Адама Осмаєва, внаслідок якого Окуєва загинула, стався увечері 30 жовтня під Києвом. Журналісти сайту "24" зібрали для вас всю ключову інформацію про вбивство.
Хто такі Окуєва і Осмаєв?
Аміна Окуєва – громадський активіст, лікар, військовослужбовець чеченського походження. Учасниця подій на Майдані Незалежності у 2013-2014 роках та війни на сході України у складі батальйону "Київ-2". Дружина Адама Осмаєва.
Читайте також: Бутусов пояснив, чому Кремль полював на Окуєву
Адам Осмаєв – чеченський військовик. Був звинувачений у спробі замаху на Президента Росії Володимира Путіна, зміг уникнути екстрадиції на територію Росії. У 2014 році Окуєва змогла домогтись визнання Осмаєва політв’язнем, зняття звинувачень у тероризмі і зрештою – його звільнення. У лютому 2015 року під час війни на сході України очолив Міжнародний миротворчий батальйон імені Джохара Дудаєва.
Що сталося?
Ввечері 30 жовтня автомобіль, у якому їхали Окуєва та Осмаєв, обстріляли невідомі на залізничному переїзді біля селища Глеваха Київської області. Нападники вели вогонь з автоматичної зброї і зникли на автомобілі. У Київській та сусідніх областях було введено план "Сирена". Відомо, що правоохоронці розшукують двох чоловіків.
Читайте також: Чоловік Окуєвої Адам Осмаєв дав перший коментар: відео
За словами Осмаєва, замах було скоєно, коли вони з дружиною поверталися додому. Стрілянина почалася відразу після того, як автомобіль, який вів Осмаєв, перетнув залізничний переїзд. Одна з куль потрапила в голову Окуєвої, інша поранила його в ногу.
Чи можна було попередити напад?
Теоретично – так. Як мінімум, на нього логічно було очікувати. Оскільки подружжя було готовим, що після того, як влітку на них скоїв напад чоловік, якого називають особистим кіллером Кадирова, напади будуть продовжуватись.
Тоді, 1 червня 2017 року, Осмаєв домовився дати інтерв'ю начебто французькому журналісту, який, власне, і вистрелив в Адама Осмаєва. Окуєва встигла поранити нападника із нагородної зброї. Саме завдяки діям жінки вдалося затримати нападника. В Осмаєва діагностували наскрізне вогнепальне поранення грудної клітки справа; поранення нижньої, середньої частини правої легені, поранення діафрагми, печінки; великий гемоторакс справа; вогнепальний перелом нижньої третини променевої кістки та правої кисті. Стан його оцінювали як вкрай важкий. Завдяки дружині Адам Осмаєв одужав та повернувся до звичного життя.
Читайте також: За ними вели спостереження, – Юрій Бутусов про вбивство Аміни Окуєвої
Чому не було охорони?
Після нападу у червні Нацполіція взяла під посилену охорону Осмаєва і Окуєву. Тим більше, що, за її словами, замах на Осмаєва готувався не вперше. Але, як пояснили у Нацполіції, "після того, як закінчився термін надання держохорони, вони відмовилися від охорони після кількох місяців з часу інциденту". Чому подружжя вирішило відмовитися від охорони, невідомо.
Які є версії подій?
На думку Осмаєва, в замаху на нього і вбивстві його дружини "очевидний російський слід". За припущенням Осмаєва, метою нападників були вони двоє. Також, вважає він, цей інцидент пов'язаний з першим замахом на Подолі.
Народний депутат Ігор Мосійчук, помічницею якого була Окуєва, впевнений, що учасники диверсійної групи, які розстріляли подружжя, можуть бути причетні і до інших резонансних вбивств та замахів на території України. "Це справа рук тих же осіб, які вчинили замах на мене. Я додам, що ця ж група вчинила ще низку вбивств, в тому числі підірвали Тимура Махаурі", – заявив він.
Читайте також: Журналіст озвучив можливі версії замаху на Окуєву і її чоловіка
За словами журналіста Олега Єльцова, поки є сумніви, чи дійсно до вбивства чеченського добровольця Аміни Окуєвої причетні російські диверсанти і це – "рука Кремля". З таким самим успіхом можна говорити, що це бандитські розбірки або політичне нагнітання з боку внутрішніх опонентів.
Вбивство учасниці антитерористичної операції на Донбасі Аміни Окуєвої поліція розцінює, як замовне.
Якою була реакція на напад?
Бурхливою. Висловлені співчуття. Шок, від того, що сталось. Обурення відсутністю охорони. Хвиля вимог відновлення візового режиму із Росією. Хвиля спроб пропіаритися на крові загиблих. Хвиля заяв у стилі "от якби ви так посилено не охороняли нас – вона була би жива".
Читайте також: "Російський слід": 7 найгучніших замахів в Україні за останній час