Антарктичній станції "Академік Вернадський" - 15 років
15 років український прапор майорить в Антарктиді. У єдиної української станції на шостому материку - день народження.
У лютому 96 року станцію "Фарадей" Україні після півстолітнього використання передала Велика Британія. Відтоді тут побували вже 15 українських експедицій. Остання саме готується до повернення на Батьківщину.
"Незважаючи на те, що зимівля наша складається всього з 10 людей, ми не скоротили кількість наукових напрямків", - каже начальник станції "Академік Вернадський" Андрій Залізовський.
Ювілейна експедиція - найменш чисельна за всю історію. Науковці розповідають, минулорічне фінансування було найбільш скупим - 17 мільйонів гривень. Цьогоріч передбачено 20. У складі наступної експедиції буде вже 11 людей, однак це все одно не 14 як раніше.
"Нам потрібні не стільки гривні, скільки долари, тому що всі послуги, які нам надають, вони закордоном, тому нам потрібно купувати долари, а долар ставши дорожчим, тому потрібно більше гривень, щоб купити, зафрахтувати судно, купити продукти, технічне обладнання і так далі", - каже директор Національного антарктичного наукового центру Валерій Литвинов.
Володимир - один з тих, хто починав творити українську історію в Антарктиді. На білому материку він побував уже 7 разів і був учасником першої української експедиції. Каже після року прожитого посеред криги та снігу завжди хочеться ще раз повернутися на цей загадковий материк. Попри те, що безхмарним небом тут можна насолоджуватись лише 30 днів на рік, а український борщ на Полюсі не такий смачний.
"Чорний хліб, сало, борщі варимо, але це вже трішки не той борщ, трішки не те сало, яке можна зрізати - з того м'яса, яке там поставляється, тому що м'ясо там інше. Кожен, хто побував, мені здається, хоче ще раз туди поїхати", - каже учасник першої української антарктичної експедиції Володимир Бахмутов.
Попри неідеальне фіксування, бажаючих поїхати в Антарктиду вистачає і серед тих, хто досі на Полюсі не бував. Цьогоріч конкурс складав 40 людей на місце. У складі експедиції, окрім науковців, техніки, кухар та лікар. А от кого немає - так це жінок. Вони були лише під час другої експедиції. Чому слабкій половині людства не місце на Полюсі пояснюють просто - це важка фізична праця.