Археологи підняли на поверхню корабель початку ХVIII століття
300 років під водою. Майже стільки пролежав на дні Дніпра козацький корабель початку ХVIII століття, аж поки його не підняли на поверхню запорізькі підводні археологи.
18-метрове судно колись возило 40 козаків та 4 невеликих гармати. Це була грізна військова одиниця того часу. За три століття корабель розвалився на дошки. Та науковці обіцяють зібрати все докупи після реставрації.
“Деякі деталі вже починали відвалюватися. І тому, щоб уникнути пошкоджень під час транспортування, ми їх зняли і відвезли окремо. Все замальовано на кресленнях, тому проблем при складанні не буде. Зате деталі збереглися дуже добре”, - сказав науковий співробітник заповідника "Хортиця" Андрій Денисенко.
У ХVIII столітті тут працювала російська корабельна верф. Археологи втретє у цьому місці піднімають з дна судно, до того ж непогано збережене, та саме такого типу - вперше. Ще задовго до козаків наші пращури, що жили на Дніпрі, робили човни з цільного стовбура великого дерева. Ця суднобудівна традиція зберігалася не віками - тисячоліттями.
“Більше півтори тисячі років охоплює еволюція цього типу суден. Це вже факти говорять про ефективність саме цих суден. Тобто судно, яке ходило і по річці, і по морю. І такі судна протистояли найсильнішому в той час флоту Османської імперії”, - розповів підводний археолог Валерій Нефьодов.
Попереду - 2 роки на реставрацію. Після цього човен поповнить колекцію музею давнього судноплавства. Про його започаткування давно мріють запорізькі науковці. Унікальні експонати вже є. Бракує тільки фінансування для створення музею.