Армія і гроші Кадирова: як уся Чечня працює на одну сім'ю

29 травня 2015, 20:05
Читать новость на русском

У відкритому доступі з'явилась стрічка "Сім'я" про главу Чеченської республіки Рамзана Кадирова. У якій йдеться про зв'язки Кадирова з Путіним, про силові структури республіки та порушення прав людини.

Чеченська "хунта"

Вся сучасна силова структура Чечні почала формуватися в 2002 році, ще під час другої військової кампанії. Тоді в елітні загони потрапляли ополченці — бійці братів Ямадаєвих і муфтія Ахмата Кадирова. Так були сформовані батальйони "Захід" та "Схід" і служба безпеки президента.

Інша частина чеченських силовиків — колишні сепаратисти. Нова прокремлівська влада в особі Ахмата Кадирова формувала армію зі своїх супротивників: в обмін на відданість бойовикам прощалися військові злочини. Так було утворено чеченське Міністерство внутрішніх справ, окремий елітний полк патрульно-постової служби МВС і служба безпеки президента Чечні. Остання стала основою головних батальйонів Рамзана Кадирова.

Точна чисельність армії Рамзана Кадирова невідома. За різними даними, всього в ній складаються до 80 тисяч бійців. Наприкінці минулого року Рамзан Кадиров виступив на стадіоні в Грозному, де у вічній вірності йому поклялися 20000 силовиків.

Гроші Кадирова

Вважають, що джерело нескінченного добробуту Чечні — бюджетні вливання. Сказати, скільки республіка отримала за останні 15 років — неможливо. Тільки офіційних дотацій 500 мільярдів рублів. І це не рахуючи коштів, які федеральні відомства в Чечні витрачають безпосередньо.

Однак, справжній золотий ріг Кадирова — не російський бюджет. Годує Кадирова і його клан складна система данини, яку він збудував з приходом до влади під назвою "Фонд імені Ахмата Кадирова".

Останні соціальні інвестиції фонду — 16 мотоциклів Harley Davidson, подаровані "Нічним вовкам". Також у списку витрат: годинник Сергію Звєрєву за 100 тисяч євро, , мільйон євро Дієго Марадоні за те, що пограв з Кадировим у футбол.

Данина

Раз на місяць кожен чеченець платить до фонду Кадирова внески. Ставка варіюється залежно від статусу чеченця. Бюджетники віддають менше всіх — 10% заробітку. Система проста. Наприклад, вчитель у школі. У бухгалтерії ви розписуєтесь, припустимо, за зарплату в 20 тисяч рублів. А на руки отримуєте тільки 18 тисяч. Решта йдуть безпосередньо до фонду. Працівникам приватних компаній щастить менше. Вони віддають третину.

Щомісячний обсяг данини лише за приблизними оцінками опитаних нами експертів сягає 3-4 мільярдів рублів. Природно, ніякими податками ці гроші не обкладаються й існують поза законом.