Авантюрист і мрійник, який кинувся відкривати нові світи

12 листопада 2015, 01:07
Читать новость на русском

Історія Ілона Маска, інженера-новатора з Південної Африки, чиї винаходи наблизили фантастику до реальності.

Ілон Маск народився і виріс у Преторії. Його сім'я жила в достатку — мати була відомим дієтологом, а батько мав свій інженерний бізнес. У 10 років Ілон отримав власний комп'ютер, на якому самостійно навчився програмувати, і вже через 2 роки заробив перші 500 доларів — продав створену ним комп'ютерну гру Blastar.

Закінчивши школу, підприємливий юнак емігрує спершу до Канади, а згодом — до США, де вивчає фізику та бізнес у Пенсильванському університеті.

Бурхливий розвиток інтернет-технологій визначає його бізнес-старт: 1995-го Ілон Маск засновує свою першу компанію — Zip2. Створена платформа дає можливість друкованим виданням розміщувати свій контент в інтернеті й додатково заробляти на різних платних сервісах. Серед клієнтів Zip2 були такі авторитетні видання, як The New York Times та Pulitzer Publishing. Через 4 роки Маск продає свою компанію-первістка за рекордні 300 мільйонів доларів готівкою.

Наступний проект мав не менший успіх: Ілон Маск став співзасновником популярної сьогодні системи електронних платежів PayPal, яку в підсумку інтернет-аукціон eBay купує за півтора мільярда доларів.

Після такого успіху багато хто з новонароджених мільйонерів із Кремнієвої долини спочивав би на лаврах, спокійно продовжуючи "бурити" простори світової павутини. Однак це не про Ілона Маска, який взявся у буквальному сенсі підкорювати нові горизонти.

2002-го він створює компанію SpaceX та ставить собі за мету запускати в космос бюджетні ракети. Почувши про амбітні плани відвертого новачка в галузі ракетобудування, одні крутили пальцем біля скроні, інші ж, навпаки, дивувалися сміливості Маска. Тим не менше, юний геній-мрійник збирає команду професіоналів-однодумців, та буквально з нуля налагоджує виробництво ракетоносіїв.

Після трьох невдалих запусків, 28 вересня 2008 року дітище Маска ракета Falcon 1 з четвертої спроби таки виводить умовний вантаж на орбіту. Свою першоціль Ілон Маск досягнув: запуск обійшовся йому в 7 млн доларів, що в рази дешевше від проектів світових космічних гігантів.

На космічні успіхи Маска звернули увагу в NASA та підписали зі SpaceX півторамільярдний контракт, який передбачає 12 місій з відправлення вантажів на МКС.

Паралельно Ілон Маск інвестує в зелену енергетику: він є співзасновником Tesla Motors — відомої автомобільної компанії з виробництва електрокарів, та SolarCity — компанії, яка спеціалізується на виготовленні та встановленні сонячних батарей.

У свої 40 з "гаком" років мультимільярдер з Кремнієвої долини продовжує мріяти: у планах — створити транспорт майбутнього, щось схоже на ліфт та залізницю, і при цьому швидший за літак, безпечніший, дешевший і дружній до довкілля, а ще — колонізувати Марс.