Барну можна притягати до кримінальної відповідальності за випадок із Яценюком, — політолог
Про сьогоднішнє засідання Верховної Ради, а також про діяльність чинного Кабінету міністрів своїми думками в ефірі Телеканалу новин "24" поділився політолог Валентин Гладких.
Чому Барна напав на Яценюка
— Не завжди треба шукати глибинні мотиви у подібних інцидентах у Верховній Раді. Можливо, це банальний прояв низької політичної культури. Така поведінка є неприпустимою у спілкуванні між громадянами, є неприпустимою у стінах парламенту.
Є правове поле, щоби обговорювати проблеми. Коли людина робить такий крок, то дійсно може виникнути припущення, що вона хоче зчинити провокацію. Адже засідання Ради зірвано, і ймовірне обговорення кандидатури Яценюка — так само.
— Чого досягнув таким чином Барна? Того, що про нього дізналися. Думаю, раніше 90% людей про нього взагалі не чули.
Зрозуміло, що різні політичні сили та особи, зокрема й прем'єр-міністр можуть використати цю ситуацію на свою користь. Це один із основних постулатів у політології: якщо ти не можеш змінити факт, зміни ставлення до цього факту.
— Сьогодні в усіх вечірніх новинах ми побачимо нову інтерпретацію цієї ситуації. Безумовно, Яценюку вигідна ця ситуація, адже він уникнув безлічі неприємних запитань із приводу роботи уряду.
Як виховати політичну культуру в депутатів
— В Україні ніхто не скасовував кримінального кодексу. Те, що ми сьогодні побачили у парламенті, щонайменше, має ознаки банального хуліганства. Також це можна розцінювати як замах на високопосадовця. Якби це зробив я на вулиці, то мене притягли б до відповідальності.
"Прочухан" Олегу Барні, про який говорить Юрій Луценко, мені незрозумілий. Навряд чи цей депутат зробить висновки із будь-яких обмежень, що будуть для нього в парламенті. Поки ми будемо заплющувати очі на подібну поведінку, її ставатиме дедалі більше.
Наслідки скандалу у ВР
— Ми стоїмо на порозі прийняття закону про державний бюджет на 2016 рік. Ми повинні прийняти його до кінця поточного року. Більше того, цей бюджет має бути узгоджений із податковим кодексом. Але зараз також не відомо, яким буде й цей документ.
Навіть якщо сьогодні відправлять у відставку цей уряд, навряд чи коаліція буде спроможна сформувати новий Кабмін до Нового року. Будемо мати тих же міністрів, лише із префіксом "в.о.".
Чи справді Яценюк — безальтернативний прем'єр
— Побудувати таку політичну систему в Україні, що унеможливлює появу людей компетентних, професійних і порядних — безвідповідально. Незамінність сьогоднішнього Кабміну виникла не зараз. 25 років політичний клас консервував свій панівний стан.
Замінити Яценюка є багато бажаючих. Наскільки вони будуть ефективні на цій посаді, питання дискусійне. Але ж наскільки є ефективним цей уряд.
— Люди, здатні прийти на зміну нинішньому прем'єр-міністру є. І я не хотів би, аби вони якось були пов'язані із політикою. Це мають бути технократи — люди без великого політичного майбутнього.