Барселона – кубло джихадистів?

19 серпня 2017, 15:00
Читать новость на русском

Теракт в Барселоні не просто виявився невипадковим – деякі фахівці стверджують нині, що він неминуче мав статися і той факт, що, як з'ясувалося нині, він стався завчасно, був непідготовленим і тому частково зірвався, аж ніяк не виправдовує того, що він не був відвернутий цілком.

Напад в Барселоні – лише "план Б"

15 людей, серед яких – два італійці, американець та громадянка Бельгії – загинули 17-го серпня внаслідок теракту, який стався в Барселоні. Більш ніж 100 осіб зазнали поранень, 13 з них – тяжких. І все це – наїзд вантажівкою на натовп туристів на бульварі Лас Рамблас, стрілянина, нічна спроба другого наїзду в курортному містечку Камбрілс – є лише слабким відлунням того теракту, який було заплановано і який мав статися трохи пізніше. Про це заявив шеф каталонської поліції Жозеф Луїс Траперо. За його словами, насправді терористи готували цілу низку великих вибухів не лише в Барселоні, а в кількох курортних містах на узбережжі південніше каталонської столиці. Але щось в них вийшло не так і в непримітному житловому будинку в містечку Альканар, за 200 кілометрів від Барселони, напередодні атентату підготовлені ісламістами так звані "пропанові бомби", зроблені з побутових газових балонів, які використовуються для опалення та живлення газових плит, передчасно злетіли в повітря.

Читайте також: Криваві теракти в Іспанії: все, що відомо про три трагедії

Сталося це в ніч з середи на четвер і, звичайно, ця подія не пройшла повз увагу місцевої поліції. Тому терористи (принаймні, ті, які полишилися живими) змушені були вдатися до іншого плану – плану, який, здається, був вигаданий швидко та виконаний похапцем. Інакше не пояснити того факту, що в однієї й тієї ж самої фірми було наступного ж дня винайнято аж три однакових білих вантажних фургона, що відступ з місця теракту в Барселоні виявився вкрай непідготовленим (поки 17-річний вбивця керував знаряддям теракту – двоє його спільників в такому ж самому білому фургоні чекали на нього у всіх на виду... і там же й були застрелені поліцейськими), що терористи, які намагалися повбивати туристів автівкою в Камбрілсі, сиділи вп'ятьох в одному фургоні та мали на собі навіщось муляжі "поясів шахіда"... Терористична організація ІДІЛ, яка зрештою взяла на себе відповідальність за ці теракти, певно, зробила це автоматично. Бо, якби її очільники трохи подумали – вони б ліпше відхрестилися від таких недолугих дій. Дій, які, тим не менш, спричинили смерть багатьох невинних людей.

Слід зазначити, що внаслідок цих подій загинули й майже всі терористи, які були виконавцями цього злочину. Спочатку двох з них застрелили поліцейські в Барселоні. Потім п'ятьох, серед яких виявився й 17-річний мароканець, який сидів за кермом білої вантажівки на бульварі Лас Рамблас, було вбито в Камбрілсі. Ще один загинув внаслідок вибуху отих газових бомб в Альканарі. Але чотирьох все ж таки було взято – одного в Альканарі, трьох – в місті Ріполь. Цікаво, що жоден з них досі не був відомий поліцейським з жодного приводу, їх не підозрювали в будь-якій терористичній діяльності. Троє з них – араби-мароканці, а четвертий – іспанець родом з міста-ексклаву Мелія, що знаходиться на території Марокко та є іспанським містом на африканському континенті.

Барселона – між туристами й терористами

Міністр внутрішніх справ Каталонії Хоакім Форн вважає, що це "накрите" терористичне угрупування насправді є значно більшим. "Йдеться не про групу з парою-трійкою учасників, а про велику групу терористів", – заявив він в інтерв'ю місцевому радіо RAC1. На думку слідчих, теракт планувався довгий час і вибухів не сталося лише через випадковий збіг обставин.

Цьому можна повірити. Для експертів з питань захисту від тероризму давно вже стало зрозумілим: ніде більше в Іспанії нема місця, де б радикалізувалося більше іспанців та мароканців, аніж в столиці Каталонії. Ісламістське терористичне підпілля існує тут вже десятки років – до речі, терористи, які планували напад на башти Всесвітнього Торговельного Центру в Нью-Йорку, зустрічалися також в Барселоні.

Читайте також: Теракти в Європі складаються у чіткий візерунок, – експерт

Водночас, в самій Іспанії ісламістських терактів не відбувалося вже 13 років поспіль – останній мав місце 11 березня 2004 року, коли терористи-смертники підняли в повітря кілька електропотягів на мадридському залізничному вокзалі Аточа, вбивши 191 людину.

Той факт, що саме Барселона стала сценою нового теракту джихадистів, не дивує іспанських експертів. Професор політології мадридського університету імені короля Хуана-Карлоса Фернандо Рейнарес вважає: "Барселона є центральною базою ісламських терористів в Іспанії". Цю тезу він висунув в своєму мікроблозі на Twitter, а також в аналітичній статті для газети ElPais. Свої твердження він підкріплює цифрами: з 2013 по 2016 рік в Іспанії було заарештовано 178 осіб, які мали зв'язки з салафістським терористичним підпіллям. Приблизно кожний четвертий з них пройшов "індоктринацію" в Барселоні або поблизу. Друге місце в цьому переліку належить ще одному іспанському місту-ексклаву в Марокко, Сеуті (22%), третє – Мадриду (19,2%), четверте – вже згадуваній Мелільї (12%).

Рейнарес очолює групу експертів, які зробили аналіз джихадистської активності для так званого Центру боротьби з тероризмом (CombatingTerrorismCenter) американської військової академії Вест Поінт. За його даними, 42% заарештованих підозрюваних – мароканці, а 41,5% – конвертовані в іслам іспанці. Радикалізація більшості чоловіків та жінок (а серед заарештованих – 13% жінок) відбулася в період між 2011 та 2012 роками та була спричинена війною в Сирії та атакою джихадистів на Малі.

Експерти з питань тероризму підкреслюють, що дев'ять з кожних десяти іспанських джихадистів радикалізувалися в "своїй" країні – тобто в Іспанії. В порівнянні з Бельгією, Францією, Данією чи Німеччиною, лише небагато з них вирушили до "Халіфату" – тобто на території, контрольовані ІДІЛ (нагадаємо – організація, яка взяла на себе відповідальність за нинішній теракт). Їх радикалізація відбулася в більшості випадків або в Інтернеті (в соціальних мережах через контакти з бойовиками з Сирії та іраку або з активістами в Австрії та на Аравійському півострові), або через персональні контакти в тих містах, де вони жили. Ці контакти спричинили ісламістську радикалізацію майже в 90% випадків – "агентами" виступили або власні родичі, або релігійні авторитети, або ж активісти, які цілеспрямовано "працювали" з молодими людьми онлайн. Часто для знайомства використовувались персональні контакти, які тривали роками. На думку професора Рейнареса, найліпшим превентивним заходом в цьому випадку був би пошук та нейтралізація саме цих "місцевих кураторів".

"Сакральні скрєпи" джихадистів

Дивлячись на ці цифри, можна зрозуміти, чому Фернандо Рейнарес таку увагу приділяє саме місцевим терористичним мережам. А в Барселоні – або ж в Каталонії в цілому – їх діяльність продовжується вже більш ніж два десятки років: в 1995 році тут був заарештований та засуджений перший джихадист. В 2001-му саме тут, в Каталонії, сумнозвісний Мохаммед Ата, керівник самовбивчого нападу на нью-йоркські вежі ВТЦ, зустрічався з одним з головних керівників Аль-Каїди, Рамзі Бінальджибом, аби обговорити останні деталі свого теракту. Терористичну групу, яка мала щільні контакти з Аль-Каїдою, було викрито в Барселоні в 2003 році, а в січні 2008 тут же, в каталонській столиці, були заарештовані десятеро пакистанців та один індієць, які планували теракт на зразок мадридського залізничного. Ця група працювала на пакистанську терористичну організацію ТТР, яка вважається "місцевою" філією Аль-Каїди.

Читайте також: Лоукост-терор, або Як Європа вже понад рік страждає від кривавих наїздів

Британський експерт з питань тероризму, професор лондонського King’sCollege Пітер Нойман, вважає, що нинішній теракт в Барселоні вельми пасує до стандартного поводження терористів "Ісламської Держави". На це вказує не лише використання вантажівки в якості зброї, а й типова "асиметрична війна", про яку так полюбляє, до речі, розпатякувати Путін. В інтерв'ю німецькому радіо Deutschlandfunk Нойман заявив, що метою ІДІЛ є залякування людей в Європі: вони мають відчувати, що можуть стати жертвами нападу будь-якої миті. Європейські прихильники ІДІЛ взагалі не повинні нині вирушати до зменшеного та ослабленого Халіфату: "Рік тому "Ісламська Держава" змінила цю тактику, – пояснює він. – Тепер вони кажуть європейським терористам – мовляв, не йдіть сюди, залишайтеся там, де ви є, та воюйте з європейцями в них вдома".

Нойман підкреслює ще один момент: через те, що півтисячі років маври володіли Іспанією, ця країна тепер потрапила до "карти Халіфату" – тобто, до переліку територій, на яких має, за думкою джихадистів, постати нова ісламська наддержава. "В цій уявній конструкції, яка охоплює весь світ, всі території, які бодай колись, за їхньою уявою, належали мусульманам, мають увійти до Халіфату, і до них належить також територія, яку вони називають Андалузією – насправді, це весь Іберійський півострів", – розтлумачує він.

Все це, на превеликий жаль, не обіцяє іспанцям спокійного життя в майбутньому – ні їм самим, ані іншим жителям Європи. Так чи інакше, а висновок виходить невтішний: слід чекати нових нападів, слід готуватися до них. Така вже "нова реальність" цього світу.