Без українця міг би не відбутися політ Армстронга на Місяць

14 січня 2016, 12:00
Читать новость на русском

Перший політ людини на Місяць допоміг здійснити українець Юрій Кондратюк.

Це маленький крок для людини, але величезний стрибок для людства – з такими словами людина вперше ступила на поверхню Місяця. Це стало справжньою сенсацією, а ім’я Ніла Армстонга назавжди увійшло в історію. Та мало хто знає, що цього польоту могло б і не бути,якби не українець Юрій Кондратюк.

Довгий час його ім'я було мало відомим. Більше того його вважали одним із найзагадковіших учених 20 століття. Важко було зрозуміти, як 17-річний гімназист з Полтави міг написати посібник для космічних інженерів-практиків? А тим часом юний геній чітко виводив дві умови успішного міжпланетного перельоту: "він має бути не смертельним, тобто людина повинна повернутись на Землю, А по-друге, має бути керованим".

Ще за рік з'являється новий рукопис і тепер юнак не лише обґрунтовує можливість реактивного космічного польоту, але й пропонує схеми чотириступеневої ракети на киснево-водневому паливі. Втім такі ідеї настільки випереджали свій час, що на них ніхто не звертає увагу.

Країні потрібні були солдати, а от він не бажав гаяти час на війни. Дезертирує і переховується в містечку Сміла, де й пише свою основну працю – книгу "Завоювання міжпланетних просторів". У ній він доведе, що вертикальний зліт ракет економічно вигідніший, гальмувати варто у верхніх шарах атмосфери, а протягом всього польоту використовувати сонячну енергію.

І головна цінність книги – рекомендований маршрут до Місяця. Здавалось би, напередодні Голодомору і Другої світової війни такі ідеї нікому не будуть цікаві. Але якимось чином книга таки потрапляє до Національної бібліотеки США, а звідти в руки інженерів NASA.

Радянський Союз втім мав шанс обігнати американців у місячних перегонах. У 47-му році, коли космічну програму очолив Серій Корольов, книгу Кондратюка перевидали для службового користування, та, мабуть, розрахункам українця не повірили й почали вигадувати нові траєкторії, через що й поплатились.

Джон Хубболт, один з керівників американської програми "Аполлон" відверто зізнавався, що спостерігаючи за стартом корабля "Аполлон-9", думав саме про українця.

Більше про гордість України читайте тут.