Біопальне: добре чи погано?
Де-де, а у аеропорту ви, мабуть і не сподівалися знайти екологічно чисті джерела енергії. Тож запрошуємо в аеропорт Лоґана у штаті Массачусетс. Тут на даху офісного центру встановили 20 маленьких повітряних турбін.
"Це наш пілотний проект, але якщо він вдасться, ми запровадимо подібні інновації у наших інших аеропортах", - каже директор з охорони навколишнього середовища Сем Слейман.
Силу вітру вже давно використовують для отримання чистої електроенергії у Массачусетсі. Дві великі турбіни розташовані ось у цьому містечку. Щоб повністю забезпечити місто зеленою енергією, потрібно ще 4.
Експерти порахували - вітряки в невеликому містечку, приміром такому як Халл, можуть щорічно скоротити викиди парникових газів у атмосферу аж на 734 тисячі тонн.
Зменшити залежність від викопного палива - пріоритетне завдання для США. На пошук екологічно чистих відновлювальних джерел енергії тут виділяють чимало часу та грошей.
Порятунком могло би стати біопальне. Вартість етанолу з кукурудзи доволі мізерна - всього 25 центів за літр, проте пальне з листя, соломи чи інших природних матеріалів коштує в рази дорожче. І все через складний процес його переробки. Вчені зі всього світу витрачають мільйони доларів на те, щоб здешевити цей процес. Запевняють - прогрес є.
"Ці багаторічні культури не потребують особливого догляду, їхнє коріння може перебувати в землі впродовж довгого часу. А це все означає, що на їх обробку витратиться значно менше часу та коштів", - каже Андре Фаіж з Copernicus Institute for Sustainable Development
Науковці переконують - з часом у екологічно чисте пальне вони зможуть перетворити майже все - траву, бур’яни та навіть дерева. Згодом його планують виробляти з генетично модифікованих рослин, які можуть рости практично будь-де.
Проте наразі все це навіть не вийшло за поріг наукових лабораторії, і коли очікувати на масове виробництво біопального другого покоління - невідомо. Зараз лише етанол з кукурудзи є тим продуктом, який повільно, але вперто завойовує американський ринок.
Проте тут постає інша проблема - придатні площі для посіву. Для того, аби садити матеріал для біопального, потрібно, для прикладу, вирубати ліси. А вони, як відомо - легені нашої планети. Найгіршою на сьогоднішній день є ситуація з виробництвом біопального із пальмової олії. Для її виробництва вирубують цілі ліси у Південній Азії.
Як результат - під загрозою зникнення опинилися окремі види тварин, зокрема орангутанги. Через прагнення людства до екологічно чистого пального, вони можуть зникнути вже за п’ять років.