Польські Rosomak здатні рятувати життя: чому ці БТР є такими важливими на фронті

13 жовтня 2023, 17:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Польща була, є і залишається надійним військовим партнером України. Про це свідчить кількість озброєння, наданого нам від початку повномасштабного вторгнення Росії. Серед допомоги, яка надійшла українській армії від Польщі, є і бронетранспортери Rosomak.

У квітні 2023 року Київ та Варшава підписали контракт, який передбачає виготовлення та надання Україні 200 таких бронемашин. 24 Канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада у межах спецпроєкту "Зброя перемоги" продовжує розповідати про арсенал ЗСУ. Сьогодні ми поговоримо про те, на що здатні польські "росомахи" та чому вони є важливими для наших захисників.

Читайте також Вражають силою і точністю: як "розумні" бомби GLSDB можуть змінити ситуацію на фронті

Не винахід, а адаптація: як у Польщі з'явилися "росомахи"

Rosomak є не польською розробкою, а адаптацією багатоцільової бойової машини Patria, яка з'явилася на озброєнні Фінляндії у 2001 році. Варшава отримала ліцензію на виробництво фінського БТР. Вже через рік Міністерство національної оборони Польщі підписало контракт на закупівлю 690 таких бронетранспортерів, які були виготовлені польською корпорацією Rosomak S.A. Цей варіант фінської бронемашини зазнав певних модифікацій і після взяття на озброєння у 2004 році замінив БТР OT-64 SKOT та частково BWP-1, які до того використовувала польська армія.

Цікаво, що назву для бронетранспортера обрали читачі журналу "Нова техніка військова", які проголосували саме за варіант Rosomak, що у перекладі з польської означає "росомаха".

У 2006 році Польща підготувала кілька Rosomak для участі у миротворчій місії ООН в Лівані, але цей процес був призупинений. Натомість наступного року Варшава відправила перші 24 БТР на підтримку польського контингенту в Афганістані. Сумарно туди прибув 181 такий бронетранспортер, і ці машини добре себе зарекомендували. Зокрема, відомо не про один випадок влучання в БТР з ручних протитанкових гранатометів, при цьому броня "росомах" залишалась неушкодженою. Під час миротворчої місії польська армія втратила всього 14 машин.


Rosomak під час місії в Афганістані / Фото Rosomak S. A.

Загалом у Польщі виготовили та презентували низку модифікацій цього БТР. Основні варіанти, такі як М1М, М2 та М3 були створені спеціально для місії в Афганістані. Також є медично-евакуаційні, технічно-розвідувальні, мультисенсорні системи розвідки та нагляду та навіть самохідний міномет. Однак ці машини не запускалися у масове виробництво, тому, ймовірно, для України призначені саме базові версії М1. Втім, наразі точної інформації щодо цього немає.

Відповідає умовам сучасних воєн: характеристики БТР Rosomak

Rosomak має колісну формулу 8 × 8. На відміну від фінського оригіналу, польська адаптація отримала посилену броню, що збільшило вагу машини. У перших модифікаціях фінських БТР маса становила 16 тонн, а польські важать 22 тонни. При цьому довжина машини становить 7,7 метра, ширина – 2,8 метра і висота – 2,3 метра. Бронетранспортер є компактним і вміщає в собі 3 членів екіпажу, а в десантному відділенні можна перевозити до 8 бійців.


Сумарно БТР вміщає 11 осіб / Фото Rosomak S.A.

"Росомахи" обладнані дизельним двигуном DI 12 Scania потужністю 480 кінських сил (або 543 кінські сили у пізніших модифікаціях). При цьому питома потужність БТР – 21,2 кінської сили на тонну. Це дозволяє розганяти Rosomak до 100 кілометрів на годину під час руху на суші. Водночас на воді швидкість суттєво менша – до 10 кілометрів на годину. Операційна дальність машини становить 800 кілометрів.


Rosomak здатен долати перешкоди на суші та на воді / Фото Rosomak S.A.

Головним озброєнням Rosomak є 30-міліметрова гармата Bushmaster II, яка може вести вогонь не лише по наземних цілях, але й по гелікоптерах. Також БТР оснащений кулеметом калібру 12,7 міліметра або ж автоматичним станковим гранатометом (у модифікації М3). У ролі другорядного озброєння виступає спарений кулемет калібру 7,62 міліметра.

Бронетранспортер має тепловізори третього покоління, лазерні далекоміри, захищені рації й тактичні монітори. За всіма характеристиками польські машини переважають ті, які є в окупантів. А міцність й технологічна оснащеність Rosomak – це те, що необхідне в умовах сучасної війни.

Броня рятує життя: чому БТР Rosomak потрібні ЗСУ

Поки невідомо, скільки вже БТР Rosomak на польських заводах зібрали для України. Також наразі немає точної інформації про те, чи відбулися перші поставки. Однак все ж домовленість є і наші воїни отримають 200 критично необхідних машин.


Україна отримає 200 Rosomak / Фото Rosomak S.A.

Насамперед наявність бронетранспортерів в армії є важливою тому, що ці машини дозволяють перемістити групу бійців з точки А до точки Б навіть під ворожим вогнем. В умовах сучасних воєн неабияк потрібна ще й мобільність та швидкість, які здатні забезпечити БТР. До того ж броня польських "росомах", яка може витримувати удари кулеметів та ручних протитанкових гранатометів, допоможе зберегти не одне життя.

Україна вже отримала чимало бронетранспортерів від союзників. Однак варто розуміти, що це та техніка, яка може виходити з ладу, адже українським захисникам доводиться працювати на передовій під щільним вогнем із найрізноманітнішої зброї ворога. Тому кожна надана Україні нова бронемашина здатна посилити безпеку наших воїнів.

Борітеся разом із ЗСУ кожен на своєму фронті та відчуйте смак перемоги з компанією Козацька Рада. Спільно з благодійним фондом “Повернись живим” бренд робить все, щоб наблизити цей тріумфальний день. З напоями Козацька Рада дух перемоги постане в кожному!