Через 24 роки після аварії на ЧАЕС там працюють 3,5 тис. людей
Життя після катастрофи є. Це щодня доводять 3,5 тисячі людей, які працюють на Чорнобильській атомній. Цього тижня виповнилося 24 роки з моменту аварії на ЧАЕС.
Завдання нинішнього персоналу станції - звільнити енергоблоки від залишків ядерного палива. Втім, нагальне питання ЧАЕС - спорудження багатостраждального об’єкту укриття над четвертим реактором - так званої арки. Адже, за оцінками фахівців, період безпечної експлуатації нинішнього саркофага - 6 років. Щоб встановити арку підрядникам доведеться демонтувати стару вентиляційну трубу. Згодом над укриттям встановлять нову - для створення під аркою необхідного клімату.
Андрій Білик (технічний директор ЧАЕС): “Це розбирання нестабільних будівельних конструкцій, які ще в 86 році були зведені, це видалення паливовмісних мас високоактивних відходів, тобто це на майбутнє - поки ще не зрозуміло куди. Тобто, тут багато перспектив і плюс у нас будується на майданчику завод з переробки рідких радіоактивних відходів”.
Експлуатувати другий за рахунком об’єкт укриття планують щонайменше століття. Втім, уже на етапі підготовчих земельних робіт будівництво призупинилося.
Ольга Кучер (журналіст): “Зведення нового об’єкту укриття над зруйнованим 4 реактором - так званої арки - планували завершити у 2012 році, втім терміни перенесли на рік. Все - через техніку, якою ліквідовували аварію - її замурували прямо в бетоні, під стінами реактора”.
Діставати радянські авто і трактори з фундаменту доводиться не підрядникам, а саме працівникам ЧАЕС. Окрім часу, на будівництво саркофагу не вистачає 400 мільйонів євро. Президент Янукович пообіцяв "взятися" за ситуацію по-серйозному.
Віктор Янукович (Президент України): “Ми зараз значно прискоримо, по-перше, проектування об’єктів, які передбачені на цій території, по-друге, ми зробимо все, щоб план, який був відпрацьований разом з донорами і затверджений, щоб він виконувався і ми ввійшли в графік”.
Донори - це три десятки країн, які під егідою Європейського банку реконструкції та розвитку складають так званий Чорнобильський фонд.
Загалом перетворення об’єкту укриття на екологічно безпечну систему коштуватиме близько 2-х мільярдів доларів. Хоча спочатку йшлося лише про 750 мільйонів.
Ольга Кошарна (експерт з питань ядерної енергетики): “Зараз мова йде про 1,6 мільярдів євро. І дійсно, проблема і з управліннями проектів, і групами управління проектів. Це серйозна проблема - тут можна погодиться з Рахунковою палатою, яка нещодавно опублікувала свої зауваження з приводу ефективності використання грошей і організації роботи”.
Сьогодні ЧАЕС- об’єкт підвищеної небезпеки і тому охороняють її відповідно. На плечах внутрішніх військ лежить не лише патрулювання периметру станції, а й супровід усіх ядерних відходів.
Микола Пеклов (командир частини № 3041 Внутрішніх Військ України): “Військова частина 3041 призначена для виконання завдань з охорони Чорнобильської атомної електростанції. Основним завданням цієї частини є охорона периметру промислового майданчика, об’єкту укриття, складу відпрацьованого ядерного топлива”.
А доки на станції кипить робота, мертве місто Прип’ять - найстрашніший свідок аварії - перетворюється на руїни. Першою розвалилася найстаріша школа міста. Керівники ЧАЕС вважають - Прип’ять варто було б зберегти для нащадків.
Олександр Новіков (заступник технічного директора ЧАЕС із безпеки): “Всіх студентів-фізиків треба сюди привозити, щоб показати - прогулювати лекції - це ціна помилки, що може спричинити помилку в проектуванні, в будівництві, в експлуатації”.
Сьогодні керівництво Чорнобильської атомної має ліцензію на ліквідацію станції. Загалом на її території розміщено 75 тисяч кубометрів рідких і твердих відходів. Щоб їх утилізувати і повністю закрити ЧАЕС, за попередніми підрахунками, потрібно часу щонайменше до 2064 року.