Через податкові махінації відомі українські футболісти можуть потрапити за грати
Відголоски скандалів з махінаціями відомих футболістів щодо сплати податків докотилися і до України. Десятки відомих футболістів можуть отримати тюремні терміни через приховування реальних зарплат.
У розпорядженні Espreso.tv виявилася довідка про офіційні зарплати гравців київського "Динамо" впродовж 2013-2015 років, складена на підставі даних Державної фіскальної служби.
Як видно з цих даних, провідні гравці столичного клубу отримують за рік дещо більше 217 тисяч гривень, з яких сплачують 34,5 тисяч гривень податку до державного бюджету. Є серед них і Андрій Ярмоленко та Євген Хачеріді. Однак, за даними Футбол24, саме ці гравці входять в топ-10 найбільш високооплачуваних футболістів українського чемпіонату, а перший з них очолює цей рейтинг із щорічним доходом у сумі 5 мільйонів доларів. Євген Хачеріді ж отримує значно менше за партнера – лише 2 мільйони доларів.
За інформацією джерел, основну частину зарплати в "Динамо" виплачують через офшор. Один з них з Британських Віргінських островів – компанії Newport Management LTD. Саме вона виплачує українським футболістам значну частину грошей. Про це можуть свідчити і рішення суду у спорах, що виникають із сімейних правовідносин між футболістами "Динамо" і їх дружинами або співмешканками.
В одному з рішень суду вказується про те, що один із «динамівців» і збірної України за період з вересня 2003-го по листопад 2012-го отримав такі доходи: від "Динамо" (Київ) – 183313 гривень, від Федерації футболу України за участь у Євро-2012 у складі національної збірної – 465300 гривень, від офшорної компанії Newport Management LTD – 1,373 мільйонів. доларів США або майже 11 мільйонів гривень.
Читайте також: Збірна України з футболу відвідала бійців АТО в госпіталі
Згадку про офшор Британських Віргінських островів Newport Management LTD можна побачити і в документах закордонних судів. 12 жовтня 2012 року спортивний суд у Лозанні ухвалив рішення САS 2707 у справі ФК "Нансі" (Франція) і "Динамо" (Київ) про перехід гравця (Пап Діакате) в український клуб за 4 мільйони євро. Ці витрати, а також разовий платіж гравцеві у розмірі 200 тисяч євро були сплачені компанією Newport Management LTD.
Назву компанії зустрічаємо в ще одному рішенні спортивного суду Лозанни (САS 3309) у справі "Динамо" (Київ) проти Жерсона Маграо і ФК "Брага" (Португалія) від 22 січня 2015 року. Згідно з матеріалами справи, 10 серпня 2009 року ФК "Крузейро" підписав із "Динамо" трансферний контракт на суму 2,2 мільйони євро. Cуму трансферу та зарплату футболістові повинна була заплатити компанія Newport Management LTD.
За наявними даними, з середини минулого десятиліття Newport Management LTD також приймала всі платежі від УЄФА в інтересах ФФУ. Тобто, гроші Федерації футболу зберігалися на рахунках офшору, з якого виплачуються зарплати гравцям.
Читайте також: Український футболіст став громадянином Росії
Масштаб фінансових махінацій, які провернули власники клубу, приголомшує. Із 2013 по 2015 рік "Динамо" виплатило своїм гравцям і головному тренеру 15,4 мільйонів гривень офіційної зарплати. До держбюджету надійшло 2,3 мільйона гривень податків. Якщо врахувати, що в середньому гравець фактично отримує 700-800 тисяч доларів на рік, то сума прихованих київським клубом податків за останні три роки становить приблизно 30 мільйонів доларів. А за останнє десятиліття ця цифра може сягати 100 мільйонів доларів.
3а п'ять років провідні гравці "Динамо" (Шовковський, Гусєв, Гармаш, Хачеріді) приховали від бюджету близько 1,5 мільйона доларів США. Як і власникові клубу Ігорю Суркісу, їм загрожує стаття 212 КК України "Ухилення від сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів" п. 2 (в особливо великих розмірах). Покарання – позбавлення волі до 5 років.
Сума податкових вимог до Ярмоленка може досягати 1 мільйона доларів на рік або 3-4 мільйона доларів за останні п'ять років – виходячи з того, що його річна зарплата становить 4-5 млн. доларів.