Чи буде ефективною заборона російських книжок?
У студії Телеканалу новин "24" – експерт Реанімаційного Пакету Реформ з питань медіа реформи Ігор Розкладай.
Україна заборонила ввіз 38-ми російських книжок, які містять відверту антиукраїнську пропаганду. Список склало Держкомтелерадіо. Серед заборонених видань – псевдоісторичні праці про Україну та її історію, автори яких пропагують сепаратизм в нашій країні. Держкомтелерадіо вважає, що таке рішення має запобігти розповсюдженню дезінформації, ідеології людиноненависництва, фашизму, ксенофобії і сепаратизму, зупинити посягання на територіальну цілісність та державний устрій України. Цікаво, що Росія миттєво і досить нервово відреагувала на цю заборону.
Реакція Росії
– Погоджуюсь з позицією Росії, що дійсно потрібна була судова заборона на книжки. Так буде набагато складніше воювати і оскаржувати цю заборону. Органи влади мають діяти відповідно до закону і навіть нинішній особливий стан в країні не звільняє нас від закону.
Список заборонених книжок
– Росія веде свою війну вже набагато давніше, не з часів Майдану. І один із способів ведення війни проти України – це кіно, телебачення і література. Але в умовах Інтернету такі заборони не завжди ефективні, тому що поширення інформації є достатньо неконтрольованим.
Ефективність заборони
– У світі до заборони книжок підходять дуже обережно. Навіть "Майн Кампф" Адольфа Гітлера не заборонена. Логіка у тому, що тут не може бути критерій "подобається", тут дійсно треба доводити, що це загрожує національній безпеці, що там є "мова ворожнечі". Але це треба доводити, це мають бути серйозні експертні випадки.
– Зараз є розуміння того, що заборонені книжки і кіно треба якимось чином компенсувати, шукати стимулючі фактори, щоби українським виробникам було вигідно виробляти свій продукт.
Інформаційна війна
– Коли влада не прозора, коли рішення не пояснюються суспільству – це набагато більший програш, ніж вся та пропаганда, яка ллється з усіх боків. Тобто, якщо ми покажемо прозорість – це буде набагато кращим, ніж заборони, обмеження і т.д.