Чи потрібний нам Великий адронний колайдер?
Про Великий адронний колайдер не говорили тільки ліниві. Фантастична машина, вартістю у десятки мільярдів євро, настільки часто виходила з ладу, що у пересічної людини могло виникнути цілком логічне запитання - а навіщо вона взагалі потрібна?
Адже на експлуатацію Великого адронного колайдера витрачаються фантастичні кошти, а результат - майже нульовий. Та ще й постійно ширяться чутки про ймовірний кінець світу, який може настати після запуску цього пристрою. Втім, фізики свято вірять у те, що найбільший у світі пришвидшувач елементарних частинок допоможе зрозуміти, як виник Всесвіт.
Великий адронний колайдер побудували на кордоні Швейцарії та Франції, неподалік від Женеви. Його головне завдання - на експериментальному рівні відтворити умови, за яких виник Всесвіт. Довжина головного кільця пришвидшувача - майже 27 кілометрів. Саме в ньому пучки заряджених частинок зіштовхуються на надвеликих швидкостях.
“Ми прагнемо відтворити ті умови, які настали одразу після “Великого вибуху”. Так ми можемо зрозуміти зародження Всесвіту, це надзвичайна пригода. Людство зможе нарешті відкрити таємниці створення світу”, - сказав фізик Майк Ламонт.
Вздовж кільця колайдера розміщені 1700 магнітів. Саме вони відповідають за прискорення елементарних частинок у колайдері. Магніти охолоджені до наднизьких температур. У вересні 2008 року через неполадки в енергосистемі один з магнітів вийшов з ладу. У тунель колайдера потрапили 6 тонн рідкого гелію, який і використовували для охолодження магнітів. Ремонтні роботи тривали замало не 2 роки.
Після нового запуску колайдера ще кілька разів виникали проблеми. Проте науковцям все ж вдалося розігнати пучки елементарних частинок. Очікується, що більш-менш вдалі результати роботи найбільшого у світі прискорювача елементарних частинок будуть оприлюднені у 2011-2012 роках. Втім, у 2012 році на колайдер чекає новий масштабний ремонт. Коли після цього колайдер відновить роботу - невідомо. Але науковці радісно потирають руки у передчутті фантастичних результатів досліджень.