Чи справді допомагає держава солдатам адаптуватися до мирного життя після війни

16 грудня 2015, 21:56
Читать новость на русском

Після війни солдати почуваються покинутими і непотрібними, і нерідко спиваються і що найстрашніше – накладають на себе руки. А все тому, що залишились наодинці зі своїми спогадами.

Від початку АТО майже дві сотні бійців наклали на себе руки. Половина – просто на передовій. За сухою статистикою – долі людей. Мужні – там, вони стають вразливі – тут. Їм важко адаптуватися.

Аби оговтатись від війни, декому замало і півроку. Військовий психолог Андрій вчить кілька десятків бійців контролювати свої емоції. Взявся за це, бо держава довго зважувалась. Та й реабілітовують бійців чомусь у лікарнях і санаторіях.

У державній службі у справах ветеранів АТО з волонтерами не погоджуються. Хваляться – 18 реабілітаційних установ стали до роботи і працюють уже цілий місяць.

Тендер місяць тому виграв і санаторій "Феофанія", не варто плутати з депутатською клінікою, спільна в них лише назва. Тут – один психолог на сотню бійців. А ще – холодно і некомфортно.

Читайте також: Рік тому загинув наймолодший "кіборг": боєць досі не має статусу учасника бойових дій

Oдна така путівка державі коштує 5 тисяч. На психологічну реабілітацію бюджет виділив 50 мільйонів. Отже, допомогу могли б отримати 10 тисяч учасників АТО. Скільки ж уже отримали – чиновники не знають.

У Міністерстві охорони здоров'я – своя статистика і своя методика. У Міністерстві оборони – своя. Єдиної системи реабілітації в державі досі немає.

Загалом державні відомства спромоглись охопити 20 тисяч учасників АТО. Це 8-ма частина лише з офіційно зареєстрованих. А допомога потрібна усім без винятку. В Україні ж за нею звертаються переважно ті бійці, які перебувають ще не в критичному психологічному стані.

В Ізраїлі, який постійно в стані війни – такий процес є обов'язковий . Місяць тому і наш парламент ухвалив таку норму про обов'язковість. Проте механізму його забезпечення – немає. А поки у високих кабінетах мізкують, як правильно проводити реабілітацію, бійці, котрі соромляться йти до психолога, знімають стрес як можуть.

Автор сюжету – Олександра Ревуцька.