Чи впаде ціна на газ?
Противники високих тарифів на газ знайшли можливість знизити його вартість методом зміни деякого українського законодавства. Пропонують знизити ренту при видобуванні газу. Чи допоможе такий хід здешевити вартість блакитного палива для рядового споживача і які ще його наслідки – з'ясовували журналісти сайту "24".
За Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості газу для населення 6 жовтня голосували 5 разів. Зрештою, його було прийнято за основу у першому читанні. У ньому прописано три пункти змін, що стосуються пункту 20 статті 252 Податкового кодексу, де йдеться про ставки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин. Законопроектом пропонується знизити ставки ренти для газодобувних компаній до 29%, для комерційних і державних компаній однаково. Разом з тим, для договорів спільної діяльності залишається ставка в 70%.
Що значать зміни в цифрах для людей
Член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук у коментарі сайту "24" розповів, що теоретично зниження рентних ставок має здешевити газ для українців.
За логікою формування ціни на газ, дійсно, якщо менше буде компанія "Укргазвидобування" віддавати грошей в "Нафтогаз", а потім – в бюджет України, ці 70% орендних платежів, то умовно кажучи на цю різницю може зменшитися сам тариф, бо буде менше затрат нести підприємство,
— сказав він.
На думку Корольчука, зменшення вартості можливе на третину
Якщо відштовхуватися від того, що компанія мала виплатити 24 мільярди гривень, це вся сума платежів, то якщо її знизять до 29%, то умовно десь на третину, від 7188 гривень до 5000 ціна в тарифі могла би бути зменшена,
— уточнив експерт.
Однак Корольчук зауважив, що все залежатиме від того, як саме будуть розподілені зекономлені кошти самим підприємством "Укргазвидобування". Їх може навіть не вистачити, оскільки компанія має й інші потреби: інвестувати в розвиток нових родовищ, буріння нових свердловин тощо.
Зниження цін на газ – відміна субсидій?
Премєр-міністр України Арсеній Яценюк засудив голосування депутатами за цей законопроект. Він наголосив, що це не урядовий законопроект. І що зниження ренти як для "спільної діяльності", так і для компанії "Укргазвидобування" стане "прямим ударом по малозабезпечених громадянах, які отримують субсидії саме з наддоходів, які ми вилучаємо у газових олігархів і в державної компанії "Укргазвидобування". Прем'єр запевнив, що не дасть зруйнувати систему субсидій, і відібрати 24,5 мільярди надходжень в бюджет від ренти.
Секретар Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу Вікторія Войціцька у студії телеканалу "24" пояснила, що депутати вважають використання держкомпанії в якості соціальної підтримки нежиттєспроможним.
У нас була ідея використати компанію "Укргазвидобування", як джерело для наповнення бюджету для того, щоб виплачувати людям субсидії, а джерелом має стати висока рента понад 70%. Однак це виявилось неможливим, через те, що "Нафтогаз" заборгував "Укргазвидобуванню" понад 8 мільярдів гривень,
— пояснила нардеп.
Юрій Корольчук озвучену прем'єром цифру 24,5 мільярди на потреби субсидій назвав фантастичною.
24 мільярди гривень, про які говорив Яценюк, що це повинно піти на підтримку субсидій, це фантастична цифра. Тому що тільки за 9 місяців цього року субсидію отримали більше 2,5 мільйонів сімей, на них пішло 650 мільйонів гривень,
— уточнив експерт.
Реформа газового ринку
Нардепам пропонували ряд "газових" законопроектів. Зокрема, № 2352а, ініційований Кабміном, який вони відхилили. Згідно з ним, планувалися деякі зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування суб'єктів господарювання, що здійснюють видобування природного газу.
Депутати вимагали в уряду погодити низку законопроектів, які б запустили "великий" закон, що формує нову модель ринку газу. Однак, протягом півроку ми нічого не дочекались. А вже на минулому сесійному тижні Кабмін вносить свої законопроекти. У нас не було можливості їх розглянути на комітетах і дати свою експертну оцінку. Я навіть вже не кажу про регламент, згідно з яким ми маємо отримати мінімум 14 днів на розгляд,
— пояснила телеканалу "24" Вікторія Войціцька факт неголосування нардепами цього законопроекту.
За її словами, "газовий" законопрект покликаний, аби навести лад на профільному ринку та унеможливити монополію окремих структур, повернути у державну власність низку компаній, які незаконно приватизував Дмитро Фірташ.
Це дасть можливість обирати кожній людині собі постачальника газу, а не коли обласні підприємства, які є приватними, диктують громадянам умови постачання,
— сказала Войцицька.
Нардеп пообіцяла, що депутати і надалі здійснюватимуть політичний тиск на профільне Міністерство, аби повернути обласні газові підприємства (Облгаз — "24") до державної власності.
Коли буде прийнятий закон
За словами Юрія Корольчука, нам залишається дочекатися, чим завершаться "ці цікаві процеси з законопроектами", і чи буде законопроект проголосований у другому читанні. Зауважимо, згідно регламенту пропозиції та поправки для підготовки законопроекту до другого читання вносяться в чотирнадцятиденний строк після дня прийняття законопроекту в першому читанні за основу.