Чи здатна уберегти Україну від агресора нинішня Держприкордонслужба?
За офіційними даними відомства, держава взагалі не контролює майже 300 кілометрів кордону з Росією. У нездатності відстояти рубіж активісти Євромайдану звинуватили колишнього очільника Держприкордонслужби — Миколу Литвина.
По кілька разів на місяць мітингувальники влаштовували протести під стінами головного управління відомства.
Лише 3 жовтня Петро Порошенко повідомив про намір задовольнити заяву Миколи Литвина. А вже 6 жовтня наказ з’явився на сайті Президента. Разом з очільником відомства посаду втратив і його перший заступник Павло Шишолін.
У прориві кордону винен не Литвин, а ЗСУ, — прикордонники
У самій прикордонній службі, навіть після відставки Миколи Литвина, не кажуть нічого поганого про колишнього керівника. А відповідальними за втрату контролю над кордоном називають Збройні Сили України. Мовляв, саме вони мали відбивати напади ворога.
Державна прикордонна служба формувалась як правоохоронний орган спеціального призначення, задача якого була забезпечити охорону. А згідно першої статті Закону про Збройні Сили України, оборона здійснюється збройними силами, — розповів колишній перший заступник голови Державної прикордонної служби України Павло Шишолін.
У 2003 році прикордонників перетворили у правоохоронну службу
Державну прикордонну службу вирішили зробити правоохоронною ще 11 років тому. 3 квітня 2003 року Верховна Рада прийняла Закон про Державну прикордонну службу. Саме тоді у відомства відібрали найголовнішу її функцію — оборону кордону. І саме тоді її перейняли Збройні Сили України.
З того часу прикордонники могли лише координувати діяльність військових і правоохоронних служб в обороні кордону. Втім, жодних умов на практиці для цього не створювалось. На думку деяких експертів, таким рішенням на прикордонній службі просто вирішили зекономити.
Навесні уряд вирішив будувати стіну на кордоні з РФ
Облаштовувати кордон таки довелося. Втім, робити це почали зі значним запізненням. Вже ПІСЛЯ вторгнення російських терористів. Навесні уряд презентував проект "Стіна", вартістю в півмільярда гривень.
В СРСР у лави прикордонників був жорсткий відбір, — ветерани
За часів Радянського союзу, запевняють ветерани, до прикордонної служби влада ставилась відповідальніше. Найретельніший відбір серед військових структур тоді був у десантники та прикордонники. Їхня служба вважалась елітною, а оснащення було на значно вищому рівні, ніж за часів незалежності.
Новим головою ДПСУ став кримський прикордонник Віктор Назаренко
Тим часом, новим головою Держприкордонслужби став уродженець Мінську Віктор Назаренко. За офіційними даними, брав участь у війні в Афганістані. Пізніше служив на кордоні у Західній Україні. У двотисячних роках проходив службу на Кримському півострові. Чи вдасться йому відстояти потужність прикордонної служби, — покаже час.