Чим живе Польща сьогодні: масові протести та нові соціальні програми
Останні вибори у Польщі відбулися осінню 2015 року. З того часу півтора мільйони поляків взяли участь у протестах проти дій влади. Журналістка видання "Новое Время" Оксана Мамченкова розповіла, з чим це пов'язано, та як польська влада змінює законодавство.
Причини мітингів
Найбільшу загрозу, на думку поляків, становить для демократії два законопроекти, які прийняла нова влада. Це зміни до закону про суспільні медіа, які у Польщі завжди були нейтральними. Тепер парламент і президент має на них вплив. Вони, фактично, стають державними. Експерти говорять про те, що це схоже на путінську пропаганду у польському варіанті.
Друге – проблеми з Конституційним судом, який завжди був оплотом демократії та правосуддя. Він потрапляє під вплив парламенту та президента, які належать до однієї політичної партії.
Соціальні програми
Партія "Право та справедливість" на обіцянках соціальних програм прийшли до влади. Найуспішнішим проектом є запроваджена програма "500+". Вони її запустили у березні 2016 року. Вона полягає у тому, що на кожну другу і наступну дитину, яка народжується, є щомісячні виплати, які становлять 500 злотих. Ці гроші виплачуються незалежно від соціального та фінансового статусу родини.
Дуже по різному до цієї програми ставляться ряд експертів. Це велике навантаження на бюджет. Адже невідомо де шукати гроші на наступний рік.
Але для людей це справді великі гроші. Адже ті люди, які отримують таку допомогу, – для них це як третя зарплата в сім’ї.
Якщо "500+" – це програма, спрямована на жителів невеликих міст і сіл, то програма "Житло+" – саме на молодих амбіційних містян, які хочуть власне житло, але не можуть собі його позволити через дороговизну. Але ця програма ще не запроваджена.
Читайте також: Як Україна збирається співпрацювати з Польщею: коротко про важливе
Можливість конфліктів між владою та поляками
Поляки дуже розділені. Близько 40% підтримують дії уряду, стільки ж не підтримують. І це дуже різні верстви населення.
Польське суспільство доволі несподівано виглядає з українського боку. Є дуже активна частина суспільства, яка протестує. Але на відміну від України, де на протести виходить молодь, в Польщі на протести виходять ті, кому за 40 чи навіть 50 років. Це успішні люди. Молодь індиферентна до того, що відбувається в країні.
Щодо протестів, то невідомо. Молодь підтримує ці протести, але поки не брала в них участь. Вони ще не відчули нагальної потреби.
Читайте також: Чому українці вибирають Польщу для роботи та навчання