Чому американський художник Гері Бейсмен знімає документалку в Україні

26 листопада 2014, 16:17

Гері Бейсмен - американський художник, режисер та автор арт-інсталяцій у всьому світі. Розповідаємо, як він опинився в Україні, та що його сюди привело.

В Україні не щодня зустрінеш американського митця, який готовий самовіддано поводити тут час, аби назбирати матеріал для документального фільму. Саме такою людиною виявився Гері Бейсмен – американський художник, який подолав тисячі кілометрів разом зі своєю знімальною групою. І це з однією лише метою – підійти максимально близько до правди, яка роками залишалась таємницею для його сім'ї та для самого Гері зокрема. Що це за історія, що вона приховує, до кого говорить? Відповіді дає сам художник.

Персоналія

Ім'я Гері Бейсмена у більшості асоціюється з сучасним мистецтвом. І справді – виставки в різних куточках світу, арт-перформанси та інші атрибути активної діяльності художника – усе це вміщається у творчій біографії Бейсмена. Окрім того, Гері добре відомий ще й в модних колах. На рахунку художника - кілька колаборацій з відомими брендами, серед яких Nike і Swatch. А нещодавно Бейсмен своїми малюнками прикрасив жіночу весняно-літню колекцію бренду з Нью-Йорка COACH. У колекції можна знайти куртки, светри, сумки та чохли для телефонів з героями, створеними Гері.

Нещодавно я зробив весняну колекцію для американського фешн-бренду Coach. Цієї весни ви побачите самі гарячі дрібнички. They are fucking amazing!

Раніше Гері Бейсмен був помічений також у співпраці з відомим Шепардом Фейрі. Останній створив плакат із зображенням молодого батька Гері у військовій формі.

Свою любов до колаборацій (які нерідко мають комерційний бекграунд) з іншими художниками і брендами Гері пояснює бажанням зробити мистецтво доступним.

Для мене дуже важливо, щоб мистецтво було доступним. Щоб ви могли його потримати, відчути, пережити емоції поруч з ним

Ім'я Гері Бейсмена міцно закріпилося ще й на теренах ілюстрації. І не тільки розважального, але й соціально-політичного характеру. Роботи Бейсмена-ілюстратора впродовж декількох років публікувалися в журналах The New Yorker, Time, Rolling Stone, The New York Times і The Los Angeles Times. За словами самого художника, під час роботи ілюстратором його переслідувало непереборне бажання зробити щось більше. Іншими словами - податися в мистецтво.

Коли я працював ілюстратором, мені говорили, що я не стану художником, що я досягнув свого творчого максимуму. Але де ці люди зараз?

Гері Бейсмен досягнув успіху також в мультиплікації. Однією з найбільш відчутних і впізнаваних робіт художника став мультфільм Teacher's pet, який він створив для студії Disney.

Історія про собаку, яка вирішила навчатися в школі, у 2000 році стала популярною серед дитячої та дорослої аудиторії. Мультфільм регулярно транслювали на американських і австралійських телеканалах протягом 6 років. Крім того, мультфільм і його творці завоювали премії EMMY і BAFTA.

Mythical creatures

А тепер, власне, про особистість Бейсмена, про його історію та причини прибуття в Україну. Почати варто з того, що батьки Гері – євреї, які уже не в першому поколінні жили в Україні, у містечках Костопіль та Березне, що на Рівненщині. Однак у певний момент їх українська історія безкомпромісно обірвалась.

Під час Другої світової, в 1940-1941 роках, німці прийшли в Костопіль та Березне - рідні міста моїх батьків (тоді міста були розташовані на території Польщі. Сьогодні це територія України, - ред.) Мої батьки виявилися одними з небагатьох євреїв, кому вдалося втекти від смерті. Все, що вони знали, все що у них було – усе вони залишили в рідних містах і були змушені тікати. Батькові тоді було 25, а мамі - 18. Вони на власні очі бачили, як вбивали їхніх батьків, як палили будинки, знищували всю власність – кожну книгу, кожну сукню, кожну фотографію. Мій батько тоді втік в ліс, де зустрів партизанів

Саме так, за словами Гері, почалася нова сторінка історії його сім'ї. Пізніше його батько, ховаючись від німців у лісах, зустрів свою майбутню дружину, маму Гері. Після закінчення війни вони назавжди виїхали з України, оселившись в Лос-Анджелесі. За словами Бейсмена, з тих пір ніхто з його родичів не повертався на батьківщину. Ніколи.

Батько і мати виховували мене як американця. Вони не вчили мене ідишу, польської або російської, хоча відмінно володіли цими мовами. Єдина мова, яку я вивчив сам – мова мистецтва

Історія батьків Гері, їх страждання і страхи постійно знаходять відображення у творчості Бейсмена. Так, за зовні привабливими і яскравими картинками, схожими на авторський комікс, часто ховається глибокий зміст і посилання до подій Другої світової. Яскравим прикладом того, як історія сім'ї Бейсменів вплинула на творчість Гері стала його спільна робота з колективом Die Antwoord.

Герой Тобі, створений Гері Бейсменом

Кліп Buckingham Warrior розповідає про страждання головного героя, які йому зустрілися в темному лісі. Варто відзначити, що ліс, його образ присутній в багатьох творіннях художника. Він пояснює це тим, що саме ліс врятував життя його батькові. Так, більшість сюжетів картин Гері розвивається саме в оточенні високих дерев і непрохідних кущів, в яких можуть ховатися як заблудлі душі, так і справжнє зло.

Батьки підтримували мене з самого дитинства, з 5-річного віку. Вони завжди купували мені усе для малювання, якщо я їх потребував. Це змушувало мене замислитися, чому ж вони вірили, що в мені росте художник. Особливо зважаючи на всю жорстокість, яку їм довелося пережити. Але в будь-якому випадку це допомогло мені зберегти мистецтво в собі

Гері Бейсмен за роботою

Гері Бейсмен за 66 років став першим представником своєї родини, хто повернувся в Україну після страшних подій 40-х років. Саме повернення на історичну батьківщину дозволило усвідомити Бейсмену важливість і необхідність розповісти світу історію його родини.

Цей фільм – це свого роду подорож. Моя особиста подорож у минуле, до історії моєї сім'ї, моїх батьків, бабусі і дідуся. І головний пункт цієї подорожі в буквальному розумінні – відвідини рідних міст моїх батьків

Під час першої подорожі Гері в Україні у 2012 році йому вдалося дізнатися факти про його батька, якіх раніше Гері не знав.

Я дізнався, що існує книга про мого батька. Частково про мого батька. Люди, яким вдалося пережити ті темні часи, описали свої спогади в цьому виданні. І ось, у цій книзі є параграф, в якому згадується ім'я мого батька. Раніше я цієї історії не знав. І це при тому, що мій батько розповідав багато чого про своє життя. Він був доброю людиною з великою душею. У книзі, яка була написана на ідиші, говорилося, що наприкінці війни, в 44-му році, мій батько повернувся з партизанщини в рідне місто. Там він зустрів трьох чоловіків, відповідальних за вбивство його батьків та інших людей з міста. Він вивіз цих чоловіків за місто, в ліс, і там застрелив їх. Батько ніколи не розповідав мені цю історію

Після повернення з України в 2012 році до Лос-Анджелесу, Гері поділився історією зі своїми друзями. Один з них, режисер Девід Чарльз, запропонував Гері зняти фільм, який би розповів історію його сім’ї всьому світу. Бейсмен погодився.

Мета цього фільму – розповісти дуже особисту історію. Це не просто історія художника, це історія людини, чиї батьки жили у важкий час. Сьогодні ця історія може ожити, повернутися з минулого, - Девід Чарльз, режисер.

Гері Бейсмен із режисером Девідом Чарльзом

Власне, з цього і почалася історія створення документального фільму, який отримав назву Mythical creatures (Міфічні істоти)

Я жив як художник - творив, малював. Але коли мій батько помер, я відчув пустку. І зрозумів, що можу заповнити її, лише коли розповім його історію світу. Вона повинна бути про те, як батькові вдалося пережити всі ці страждання, завести сім'ю, поставити мене на ноги, дати можливість мені бути вільним і робити те, чим я займаюся сьогодні.

Після рішення створити документальний фільм-історію, Гері Бейсмен і його інтернаціональна команда (про це дещо пізніше) отримали підтримку від Інституту Санденс. Крім того, підтримати художника і режисера у створенні фільму вирішив також музей Голокосту у Лос-Анджелесі. Проте одним з найбільш важливих вкладів у створення Mythical creatures зробили шанувальники творчості Гері. Саме вони пожертвували для проекту понад 104 тисячі доларів, які вдалося зібрати за допомогою проекту Kickstarter.

Наша команда тісно співпрацює з Інститутом Санденса. Разом ми хочемо різними способами розповісти конкретну історію, яка багато років була таємницею навіть для мене. Я як художник для реалізації своєї творчості використовую різні техніки – я малюю фарбами та олівцями, займаюся анімацією, фотографією, роблю перформанси. У нашому фільмі ми будемо використовувати всі ці техніки по максимуму, щоб розповісти історію якомога динамічніше. Ми хочемо показати цю історію таким чином, яким би це не вдалося нікому іншому

Chou chou - герой, створений Гері Бейсменом

Створювати фільм Гері допоможе інтернаціональна команда. Як згадувалося раніше, - це режисер Девід Чарльз, оператори і продюсери із США, звукорежисер і менеджер з Чехії. Разом з командою Бейсмена подорожує також художниця з Латвії Яна Брік. Вона ж братиме безпосередню участь у створенні документального фільму. Однак чи не найбільш приємним фактом виявилось те, що Гері планує співпрацювати ще й з українськими художниками. На його думку, це дозволить відновити певний історичний контекст, надати стрічці більшої «українськості». А до цього, власне, художник і прагне.

Для мене це не просто документальний фільм. Це пошук розуміння, усвідомлення того, тих персонажів, яких я створюю. Наш фільм, як і будь-який документальний, заснований на фактах. Це знання того, що сталося, розуміння цього. І зйомки цього документального фільму, як і він сам, - це шлях назустріч істині, яку я хочу усвідомити як художник

Таким чином, у кінцевому результаті Гері планує створити картину, в якій він зможе розповісти правдиву історію за допомогою відео та мультиплікації. Частково фільм вже відзняли на батьківщині батьків Бейсмена. Там, у Костополі та Березному, художнику вдалось потрапити у місця, де були поховані люди зі знищених міст, у тому числі і його родичі. Окрім того, Гері розповів, що на батьківщині його сім'ї він зустрів багато людей зі схожою історією. Однак більшість із них ділитись фактами та подробицями тих темних часів не захотіли.

Зробити історію фантастично реальною – ось, до чого ми прагнемо. І ми покажемо глядачам сильну історію, в основі якої буде правда. Звичайно, ми не будемо відхилятись від структури та ідеї, але в роботі ми відкриті до всього нового, що трапиться нам на шляху. Це може спровокувати певні трансформації, але я впевнений – це допоможе дістатися вглиб цієї історії, до самого її серця

Конкретна дата виходу документального фільму залишається невідомою. Ймовірно, це буде січень 2015 року. Гері Бейсмен також заявив, що, незважаючи на свого роду інтимність фільму та історії в цілому, він планує демонструвати її на різних фестивалях по всьому світу. Крім того, Бейсмен сподівається, що ця картина допоможе йому увійти з глядачами у своєрідний діалог, надихнути на пошуки не тільки правди, але ще й істини.

Для мене життя - це дихання, це загадки, якими я дихаю і живу. І я не знаю, де відповідь, але я знаю, де мета!