Чому українці не беруть кредит на утеплення житла
Українців активно закликають заощаджувати тепло і другий рік роздають так звані "теплі кредити" — позики на утеплення будинків. Та вони не поспішають оформлювати такі кредити.
Торік мешканці однієї із столичних багатоповерхівок взяли державний кредит на утеплення у розмірі 700 тисяч гривень. Ефект побачили не лише на градуснику, а й у платіжках. Якщо в місті опалення коштувало 16,52 гривні за метр квадратний, то жителям будинку тепло обійшлося в 6,58 гривень.
Позику люди оформили на 10 років. Під 25% річних. Незважаючи на чималі відсотки, брати теплі кредити вигідно, адже частину суми кредиту компенсує держава. А нарахування за відсотками частково бере на себе місцева влада.
Якщо людина утеплює приватний будинок, держава віддасть банку 30% кредиту.
Позику на утеплення багатоповерхівки може взяти лише ОСББ, тобто об’єднання співвласників. У такому разі держава віддасть банку 40%.
Якщо ж житель отримує субсидію, то держава повертає 70%.
Водночас кредити на утеплення осель нині видають лише три державні банки: "Ощадбанк", "Укрексімбанк" та "Укргазбанк".
Та попри привабливі умови кредитування, колективне утеплення у мешканців багатоповерхівок популярністю не користується. З 20 тисяч зареєстрованих ОСББ взяти кредит наважились лише 1% — 280 об'єднань, повідомили у Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження України.
Цього року на компенсацію теплих кредитів передбачено майже 900 мільйонів гривень. Періодично агентство зупиняє оформлення нових кредитів на індивідуальне утеплення через нестачу коштів. Та заспокоює: для кредитів на ОСББ знайдуться.
Та поки люди замість колективного кредиту обирають індивідуальне утеплення квартири.
Читайте також: Що варто знати про індивідуальні теплові пункти