Чому закон про реінтеграцію Донбасу критикують експерти

8 лютого 2018, 23:29
Читать новость на русском

Закон про реінтеграцію Донбасу передали на підпис Президенту. Спікер парламенту Андрій Парубій завізував його сьогодні. Однак закон розкритикували експерти. Мовляв у такій редакції він не припустимий.

Закон про реінтеграцію Донбасу ухвалили 18 січня. Нарешті території так званих ЛДНР називають окупованими. А Росію - агресором, який власне і загарбав Крим та частину Донбасу, а АТО замінили терміном "збройна відсіч".

Читайте також: Верховна Рада відмовилася скасувати закон про деокупацію Донбасу

Важливо, що цим документом Україна покладає на Росію відповідальність за моральний і матеріальний збиток. Україна також матиме юридичне право відбивати чи стримувати агресію Кремля на Донбасі. Дозволено застосовувати збройні сили. Раніше без цього закону війська мали обмеження аби діяли всупереч законодавству.

Однак закон про деокупацію багато у чому суперечливий. Зокрема президент може застосовувати збройні сили без рішення Верховної Ради, що дає монополію на використання армії – вважають експерти. Щоправда, збройним шляхом Донбас навряд чи будуть повертати, – погоджуються експерти.

Та навіть, якщо території будуть звільнені, на Україну чекатимуть нові виклики. Зокрема повернення додому переселенців та відновлення їхніх домівок. Однак лише відсутність одного пункту в законі, а саме точної дати початку агресії, може завадити людям отримати компенсацію через суди.

Нагадаємо, що вже наступного дня після прийняття закону представники фракції "Опозиційний блок" зареєстрували проект постанови про скасування цього закону. Проте депутати не підтримали ініціативи "Опоблоку" – за проголосували лише 37 із 226 необхідних депутатів.

А наприкінці січня Президент Петро Порошенко наголошував, що негайно підпише цей закон, як тільки він надійде йому.