Дайджест подій за тиждень
Огляд важливих подій за минулий тиждень.
Ціна мови
Яка ціна мови — мільярди чи мільйони? Представниця департаменту фінансів соціальної сфери Мінфіну повідомила, що для виконання мовного закону, запропонованого Партією регіонів, потрібно 17 мільярдів гривень. За підрахунками ж авторів, необхідно всього лише 10—15 мільйонів.
Згодом у Мінфіні опам’ятались — 17 мільярдів нарахували не вони, мовляв, було озвучено цифру з прес-релізу профільного парламентського комітету. Але "мовні" ідеї у Партії регіонів не закінчуються. Наполягатимуть, щоб у новій Конституції російська стала другою державною.
Слово — не горобець, президентське — тим більше. В інтерв’ю німецькому бульварному виданню SUPERillu Віктор Янукович сказав, що не знає, чи помилує екс-прем’єра Юлію Тимошенко, бо вона — найбільший злочинець серед політиків у світі. А агентству Bloomberg глава держави розповів про її причетність до вбивства нардепа Євгена Щербаня. Захисники Тимошенко розцінили такі заяви як тиск на суд, а президентське помилування, кажуть, не потрібне. Відбілити репутацію засудженої адвокати збираються у закордонних судах.
Україна "газує"
Незважаючи на те, що Росія не планує змінювати обсяг поставок блакитного палива в Україну, український Уряд вирішив закупити лише 27 мільярдів кубів російського газу замість сорока. Решту — планують видобувати самі.
Умовно на свободі
Апеляційний суд змінив покарання для екс-міністра охорони навколишнього середовища Георгія Філіпчука з трьох років позбавлення волі на два роки умовно. Перед тим у ЗМІ з’явилась інформація, що Філіпчук відшкодував державі майже півтора мільйона гривень завданих збитків. Міністра з уряду Тимошенко засудили у квітні за перевищення службових повноважень.
Переписати Конституцію
Два роки на те, щоб переписати Основний закон. На першому засіданні Конституційної асамблеї, створеної президентом, постановили — Конституцію слід змінити до 2014 року. Що саме переписуватимуть, поки невідомо.
Опозиція від обговорень конституційних змін відмовилась. На їхню думку, основний закон Янукович пише "під себе", аби обратись на другий термін у парламенті. Голова асамблеї такі наміри заперечує.
Недоторканні та неоподатковані
Поки недоторканні та неоподатковані. Верховна Рада направила до Конституційного Суду як невідкладний опозиційний законопроект про скасування недоторканності депутатів, президента та суддів. Із законопроектом про податок на розкіш, натомість, вирішили почекати — його депутати розглянуть за 2 тижні.
Поки парламентарі не можуть вирішити, що саме оподатковувати — тільки автомобілі чи ще й яхти та літаки. Опозиція пропонує стягувати податки й з офшорних операцій.
Вибачення чотирма мовами
Ведучі польського радіо Eska Rock — Куба Воєвудський та МІхал Фігурський — вибачились за свої образливі жарти про українських жінок в ефірі. Перепрошували чомусь польською, англійською, французькою та російською. Перед тим українське МЗС надіслало Варшаві ноту з вимогами вибачень від журналістів за висловлювання ксенофобського змісту.
"Отруйна" робота
На Одещині чотири десятки виноградарів отруїлися пестицидами. Люди працювали в полі, коли поблизу техніка розпилювала отрутохімікати. Керівництво підприємства заявляє, працівники не отруїлися, а перегрілися на сонці. Інцидентом зацікавилася прокуратура.
Пам’ятка — у вогні
У Львівському музеї архітектури та побуту "Шевченківський гай" згоріла пам’ятка ХІХ століття. Врятувати дерев’яну гуцульську хату-гражду не вдалось — через вузькі стежини та відсутність гідрантів. Музейники запідозрили, що пам’ятку архітектури спалили недоброзичливці.
Спроба самогубства
Крадені гроші не дають спокою. Екс-прем’єр Румунії Адріан Нестасе намагався покінчити з життям під час арешту. Політика засудили до двох років позбавлення волі за корупцію та привласнення державних коштів. Сам Нестасе називає справу політичним замовленням чинного президента Траяна Бесеску.
Місія бере перерву
ООН ставить на "паузу". Місія спостерігачів у Сирії призупинила свою діяльність. Відповідне рішення ухвалили з міркувань безпеки, адже у країні триває кровопролиття. Наразі в Сирії перебувають майже три сотні неозброєних військових спостерігачів
Саміт "Великої двадцятки"
Світ врятують гроші. Лідери країн великої двадцятки домовилися збільшити резервний фонд МВФ на понад 430 мільярдів доларів.
Угоди досягли на саміті у мексиканському Лос-КАбосі. Ще одна світова проблема — конфлікт у Сирії — залишилася без вирішення. США та Росія вкотре звинуватили одне одного у небажанні допомагати сирійцям.