Декларації про суверенітет України - 20 років
20 років тому Верховна Рада ухвалила Декларацію про суверенітет УРСР. 16 липня 1990 року Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки ухвалила документ, що проголосив виключне право здійснювати верховну владу незалежно від будь-кого.
На той час на території країни вже існував потужний націонал-демократичний рух і в результаті перших більш-менш демократичних виборів в березні 90-го до парламенту пройшли 125 його представників, розповідає Левко Лук`яненко, який на той момент очолював Українську республіканську партію.
Натхненні досвідом республік Балтії та Грузії, представники меншості почали схиляти на свій бік комуністів. Дискутували всюди - у сесійній залі, в коридорах та буфеті Верховної Ради. Зрештою, змогли зібрати на підтримку документу 355 голосів. Проти проголосували лише четверо.
“Перша ця Верховна Рада, або 12-та, вона відрізнялась від всіх наступних тим, що люди, от вони, знаєте, не мали своїх матеріальних інтересів, вони ще не були підприємцями. Хоча то були і керівники обласних КГБ, через те, що об`єктивно істина була на нашому боці, то вони, як чесні в дискусії, вони визнавали за нами рацію”, - розповідає народний депутат Левко (у 1990 році - голова Української республіканської партії).
“Обговорення декларації у ВР не було якимось неочікуваним, чи стихійним. Це було логічним продовженням процесів, які відбувались в українському суспільстві”, - наголошує Леонід Кравчук (у 1990 році - голова ВР УРСР).
Для представників компартії це був шанс розширити сферу впливу у протистоянні з Москвою. Зрештою, тиск націонал-патріотів та масштабні страйки “гірників” зробили свою справу. Водночас, практично всі положення Декларації про cуверенітет суперечили чинній на той час Конституції УРСР. Почали вирішувати цю проблему восени.
“У жовтні місяці 90-го року до Конституції були внесені зміни і зафіксована була зверхність української Конституції і українських законів на території України. Можна сказати, що на початку 90-х років ця робота продовжилась”, - каже народний депутат Іван Заєць (1989-1999 рр - член Народного Руху України).
Через 20 років після тих подій ніхто не сумнівається, що Україна відбулася, як держава. Та загрози її суверенітету, кажуть експерти, існують досі, передусім у свідомості владної команди.
“Тому що, знаєте, дуже багато в цьому такого, малоросійства і психологічної орієнтації на Росію, що призводить до того, що здаються цілий ряд гуманітарних положень. Партія регіонів думає, що для нас це не важливо, так, якість там символи історії, Голодомор, мова і так далі”, - каже науковий директор Школи політичної аналітики Олексій Гарань.
При цьому експерти відзначають - орієнтація на Росію може бути загрозливою не лише для української держави, а й для самих чільників України.