День Конституції. Як Порошенко мінятиме Основний закон
Багатостраждальну українську Конституцію, яку змінювали 5 разів упродовж 19-ти років, готують до чергової модернізації. Вже незабаром Президент має представити новий проект Конституції у Верховній Раді, в основу змін покладена передача повноважень місцевим громадам.
Загальний процес
На першому етапі змін Основного закону 226 депутатів мають підтвердити готовність внесення змін до Конституції. Наступний етап потребує 300 голосів. Саме тут відкривається майданчик для політичних "договорняків", шантажу і підлабузництва.
Політичні сили, що складають більшість, безумовно, забажають отримати "кусочек счатья" від великого реформаторського торта. Адже, по суті, жодних подвижницьких змін у країні не сталося.
Підміна понять
Втрачений рік на реформи нинішня влада намагатиметься затулити кількома великими проектами, перший з них — Міхеїл Саакашвілі, а другий — зміни до Конституції.
Усе це можновладці спробують продати громадськості як успішний рік реформ. Однак, на цьому етапі подібний піар буде неефективним, і навіть самокритика від Президента і його заяви щодо передачі повноважень на користь місцевих рад не допоможе зберегти високий рівень підтримки.
Вся фальш цієї справи зводиться до того, що зміни до Конституції не є реформою.
Нові положення в Основному законі лише утворюють законодавчу базу для реформ — передачі влади на місця, зміни повноважень обласних рад тощо. Зміни — це важлива первинна деталь і є об’ємною, але технічною справою.
Читайте також: Нова Конституція може вступити у силу вже у жовтні, — Адміністрація Президента
Конкретні положення
Громадськості відомо, що замість голів облдержадміністрацій будуть перфекти, які виконуватимуть функцію дотримання законності у діяльності органів місцевої влади. Звільняти та призначати на цю посаду буде Президент за поданням уряду.
Крім того, Президент згадав, що у новій редакції Конституції, за ним залишається право розпуску місцевих рад. Також відомо, що у проекті врахований теперішній статус Луганських та Донецьких областей.
Уся архітектура змін до Конституції і розкриття усіх положень, які пропонують зробити, наразі не розголошуються.
Конституційна комісія
Центром напрацювання нової редакції Основного закону стала Конституційна комісія, яка включила понад 70 членів. За три місяці комісія підготувала свої пропозиції, які вже розглядають в Адміністрації Президента, і на основі цих напрацювань підготують законопроект.
Власне, виглядає усе просто, однак на практиці Верховну Раду чекає тектонічна робота з прийняття, за словами заступника глави АП Віталія Ковальчука, понад 500 законодавчих актів. На думку чиновника, реальним часом закінчення цієї роботи він назвав — жовтень 2015 року.
Обговорення з громадськістю
Один із членів комісії зазначив, що комісія працювала інтенсивно, а тому на її засідання не запрошували громадськість, що є певним прорахунком. Наразі проект змін, який передала Конституційна комісія до АП, де-факто, є секретним документом.
Яка трансформація чекає на документ у стінах Адміністрації — не знає ніхто.
Читайте також: Терористам не сподобалася Конституція, яку змінили для них
Місцеві вибори
Форсування часу у цьому питанні пов’язане з тим, що команда Президента сподівається встигнути, аби нові положення Основного закону вступили в силу до призначення місцевих виборів.
За іншим сценарієм, безглуздо виглядатимуть проведені вибори до прийняття нової редакції Конституції, яка робить повноваження новообраних депутатів не актуальними.