День Росії – символ пропагандистської шизофренії, – журналістка
12 червня росіяни відзначають День Росії. У цей день 27 років тому була прийнята Декларація про державний суверенітет (незалежність) РРФСР. Російська журналістка Ксенія Кирилова називає це свято найбільш неоднозначною датою в новітній історії Росії.
"У блозі на LB.ua журналістка наголошує, що згадана декларація формально ще не означала розпад Радянського Союзу, але фактично стала однією зі значних віх цього процесу.
Читайте також: Біля Кремля встановлено барикади: Росія почала мітинги
"Однак після того, як Володимир Путін назвав крах СРСР "найбільшою геополітичною катастрофою", а російська пропаганда протягом багатьох років експлуатує образи з радянського минулого, вписати це свято в загальну пропагандистську канву стає все складніше", – пише вона.
Ксенія Кирилова зазначає, що Кремль в останні роки активно використовував у своїх інтересах радикально налаштовані патріотичні групи і рухи про радянського спрямування. Ці "радикал-патріоти", на думку експерта, дуже зручні Путіну для виконання поточних завдань: розправи з неугодними олігархами під виглядом "боротьби з корупцією", "перехоплення" антикорупційної теми у ліберальної опозиції і спрямування її у зручне влади русло тощо. Однак прорадянськи налаштоване населення вимагає "справжнього соціалізму": з гарантованими робочими місцями, відсутністю злочинності, безкоштовною освітою і охороною здоров'я і так далі, чого влада РФ не може дати електорату.
День Росії 2017 у Новосибірську почався із затримань.
До того ж в країні, нездатній запропонувати ніякої конкретної ідеології і позитивної моделі розвитку, героїзація минулого стає єдиним наповненням гучної патріотичної риторики. Фактично, замість радянського міфу про "світле майбутнє" у росіян залишається лише ідеалізоване минуле,
– пише журналістка.
Вона зауважила, що саме День Росії став яскравим прикладом того, як одна частина пропагандистської політики увійшла в конфлікт з іншою її частиною.
Читайте також: Антикорупційні мітинги в Росії: силовики затримують людей
Так, напередодні свята на провладному уральському порталі "Ура.ру" з'явилася стаття історика Максима Артем'єва про те, чому 12 червня не відзначається в Росії з тим же почуттям, з яким, скажімо, відзначається День Незалежності в США або День взяття Бастилії у Франції. Зокрема, автор нарікає на те, що прийнята в цей день Декларація стала "ще одним етапом розвалу СРСР, сьогодні визнаного "найбільшою геополітичною катастрофою XX століття". Далі, в кращих традиціях сучасної ідеології "русского мира", Артем'єв заявляє, що "СРСР і був історичною Росією, а її наслідком ставало усічення нею самої себе наполовину, віддача іншим країнам двадцяти п'яти мільйонів етнічних росіян, штучний поділ єдиного народу". Таке твердження, наголошує Кирилова, хороше для обґрунтування російської військової агресії в сусідніх країнах, але прив'язати його до урочистих святкувань 12 червня якось не виходить.
Цікаво, що при цьому самі російські пропагандисти намагаються завуалювати створену ними ідеологічну шизофренію, намагаючись "поєднати непоєднуване",
– пише Кирилова.
Пропагандистський "Перший канал", в свою чергу, вирішив примирити з новим святом радянську ностальгію, і тому завбачливо запустив напередодні свята документально-ігровий фільм "Країна порад. Забуті вожді". У сам День Росії пропагандисти експлуатують Другу Світову війну і Крим, показавши "прем'єру документального фільму Наталії Гугуєвої про військових льотчиків, яким довелося зробити непростий вибір – "Крим. Небо Батьківщини".
Телеканал "Росія 1", схоже, вирішив не морочитися складними пропагандистськими конструкціями і анонсував на свята потік розважальних серіалів, а потім - трансляцію з Кремля церемонії вручення державних премій РФ і святковий концерт.
Однак всі ці напіврозважальні телепродукти навряд чи зможуть зняти напругу, яка виникає між Кремлем і породженою ним плеядою "нових комуністів", які висловлюють все більше претензій до свого творця. Якщо ж додати до цього серію масових "ліберальних" протестів, настрій російської влади навряд чи можна буде назвати святковим", – констатує російська журналістка.