День в історії. 23 роки тому створено СНД

8 грудня 2014, 06:15
Читать новость на русском

8 грудня 1991 року, Білорусь. В Біловежській Пущі президент РСФСР Борис Єльцин, президент України Леонід Кравчук та голова Верховної Ради Республіки Білорусь Станіслав Шушкевич підписали угоду про створення СНД.

Договір автоматично означав ліквідацію Союзу Радянських Соціалістичних Республік, який існував з 1922 року. Підписанню передував фактичних розвал СРСР та здобуття незалежності його колишніми учасниками. Але для того, щоб нормалізувати відносини між пост-радянськими республіками, було вирішено створити нове міждержавне об'єднання.

Найцікавіше, що Україна, одна з ініціаторів створення нового об'єднання, де-юре ніколи не була державою-членом СНД, оскільки не ратифікувала Статут організації. Зараз до СНД входять 9 держав. Туркменістан, як і Україна, статуту не підписав, а Грузія вийшла зі складу організації після серпневої війни 2008-го року.

Населення СНД складає 279 з половиною мільйонів осіб, керуючою державою зараз є Білорусія, виконавчим секретарем – росіянин Сергій Лебедєв.

Мета організації – співпраця країн-членів організації у різноманітних галузях та інтеграція країн-членів у єдиний економічний простір. Але фактично СНД керує Росія, яка використовує співдружність для домінування у пост-радянському регіоні.

На весні 2014 року тодішній секретар Ради національної безпеки та оборони Андрій Парубій заявив, що Україна має намір почати процедуру виходу з СНД. Згодом, президент Петро Порошенко проігнорував Мінський саміт співдружності, а вже 27 листопада у Верховній Раді зареєстрували проект постанови про припинення членства та участі України в органах СНД.