День в історії. 92 роки тому було проголошено утворення СРСР
30 грудня 1922 року на І Всесоюзному з'їзді Рад у Москві було урочисто проголошено утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
Хоч кожна із республік, які входили до складу СРСР, формально вважалася незалежною, історія показала протилежне. На політичній мапі світу юридично оформився тоталітарний режим, який "розв'язав" руки двом диктаторам століття — Володимиру Леніну та Йосипу Сталіну.
Формально до складу новоутвореної держави спочатку входили лише 4 республіки: Російська, Українська, Білоруська та Закавказька. Однак, Союз швидко розростався. За Конституцією, кожна з республік мала право на вихід із союзної держави. Проте, на практиці це було неможливо.
Влада була централізованою. Хоч всі республіки вважалися рівноправними, всі найважливіші рішення приймалися лише в Москві. До 1989 року СРСР мав однопартійну політичну систему, головним органом влади була утворена Леніном Комінустична партія радянського союзу.
Після смерті Леніна, боротьба за владу тривала недовго. Усі найважливіші важелі опинилися в руках Йосипа Сталіна. Швидко усунувши всіх конкурентів, він розпочав еру ще страшнішого терору. Сталінська епоха стала кривавою сторінкою в історії СРСР, забравши із собою десятки мільйонів життів. Після його смерті у 53-му, культ Сталіна вдрузки розбив Хрущов, ознаменувавши період "відлиги".
Брежнєв, Андропов, Черненко, Горбачов — усі вони залишили неоднозначний слід в історії, по черзі отримуючи практично безмежну владу у наддержаві, яка заради домінування на політичній карті намагалася усюди бути першою — чи це гонитва озброєнь, чи космічна гонка. В грудні 1991 року режим таки упав.