Депутати хочуть узаконити позаблоковість України
Узаконити позаблоковий статус України парламентська коаліція хоче вже цього тижня. Депутати планують ухвалити закон "Про засади зовнішньої та внутрішньої політики".
"Позаблоковий статус України, він абсолютно сприймається на Заході, і для них головне те, що ми стали, ще раз повторюю, - стабільною, прогнозованою країною, і нас хочуть чути, на слухають, нас поважають, на нас зважають", - каже заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.
Та деякі аналітики зауважують - депутати просто не розуміють, на що штовхають країну. Адже слабка бідна держава не зможе сама себе захистити.
"Позаблоковий статус не дає жодних міжнародних гарантій. Більше того: це є самозречення від зовнішньої допомоги у випадку воєнної агресії проти України", - каже експерт з міжнародних питань Григорій Перепелиця.
"Та нема блоків, є міжнародні організації, а якщо нема блоків, то не може бути позаблокових країн. Цей закон треба викинути на смітник, а тих хто його писав - їх треба просто мітлою вимісти з Верховної Ради щоб вони не ганьбили українську націю", - каже директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.
Не вважає обов’язковим закріплювати позаблоковість України в законі і парламентський спікер. Втім, каже, його фракція, як і вся коаліція голосуватимуть "за".
"Я вважаю, що нам не потрібно містити такий залізобетонний припис, бо життя змінюється, співвідношення та розстановка сил змінюється", - каже голова Верховної Ради України Володимир Литвин.
Тим часом комуністам, які давно борються проти вступу до НАТО, законодавчо закріпленої позаблоковості замало. В КПУ пропонують надати Україні статус нейтралітету. Втім, експерти кажуть, що такий статус за Україною мають визнати й інші держави. Та поки на українській території є військова база Росії, говорити про нейтралітет недоречно.