Депутати цього тижня вкотре "повертали" час та розглядали проект держбюджету
Сесійний тиждень депутати розпочали з повернення зимового часу, який зопалу скасували.
"Треба прийняти рішення. Помилились, поспішили, так давайте виправимо. Я визнаю - помилились, але в цьому сила, коли людина визнає те, що помилилася" - сказав голова Верховної Ради Володимир Литвин.
Втім, зробити це вдалося лише з другої спроби, вже на вечірньому засіданні. І без опозиції, яка на знак протесту покинула сесійну залу.
"Розум взяв верх і я щасливий. Неприємна така робота Верховної Ради. Дуже неприємно таке бачити. І я вважаю, що ці помилки потрібно також поправляти, тому що це все веде до того, що повага громади до таких шарахань позитивною ніколи не буде", - сказав міністр з надзвичайних ситуацій України Віктор Балога.
Блокуючи роботу парламенту, опозиція демонструвала готовність працювати. Зокрема, вимагали декриміналізувати статтю, за якою судять Тимошенко.
“Якщо наші вимоги не будуть прийняті Верховною Радою, більшістю, то наша фракція прийняла рішення внести постанову на розгляд Верховної Ради про розпуск Верховної Ради шостого скликання”, - заявив народний депутат, “БЮТ-Батьківщина” Андрій Кожем'якін.
“На сьогоднішній день серйозних консультацій з опозицією з приводу їхніх пропозицій не ведеться”, - сказав голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
Опозиціонери тричі таборувалися біля трибуни. Але такий протест давно став звичним і неефективним. Відтак, усі рішення більшість ухвалювала вправно і холоднокровно.
“Без особливої метушні та галасу парламент ухвалив проект державного бюджету на 2012 рік у першому читанні. Попри заклики опозиції, провладні депутати в ньому виділили на адміністрацію Президента та Кабінет Міністрів України коштів більше, ніж на освіту і науку держави разом узяті”, - зауважує журналіст Ольга Кучер.
До другого читання проекту держбюджету опозиція підготувала майже 2 тисячі поправок.
“Ми заклали, я Вам казав, надзвичайно песимістичній прогноз розвитку нашої економіки. Ми рахуємо, що у нас у 2012 році економіка повинна мати зовсім інший сценарій, і реальний ріст ВВП повинен бути 6,5%, тому що уряд сьогодні вживає реальні кроки для того, щоб такий розвиток був”, - сказав міністр фінансів України Федір Ярошенко.
“Це поліцейсько-політичний бюджет. Погляньте, кого найбільш щедро фінансують - Генеральну прокуратуру і Міністерство внутрішніх справ. Це ті, які займаються опозицією, і ті, які борються з власним народом. А тепер - які регіони найбільш щедро вони хочуть профінансувати - ті, регіони, де ще лишилася підтримка Партії регіонів. Тобто, фактично вони готуються до виборчої компанії”,- зазначив народний депутат, НУ-НС Арсеній Яценюк.
Накопичилося запитань в опозиціонерів і до очільника МВС Анатолія Могильова - на килим викликали, та говорити не дали. Міністр обіцяв викласти відповіді письмово.
“Це честь - стояти перед українським народом на цьому місці, за цією трибуною,її потрібно заслужити своєю працею. На жаль, сьогодні пан Могильов, ми Вам не можемо представити цієї можливості, тому що ми 11 - всі депутати - залишилися за огорожею перед обличчями Ваших підлеглих, за Вашим наказом, тому будь ласка, відповідайте на запитання і говоріть свою промову за огорожею” - звернувся народний депутат, БЮТ Андрій Кожем'якін.
“Слухайте, ну давайте ще в буфеті чи підемо в якісь там туалетні кімнати транслювати, чи вийдемо в Український дім, чи в Будинок вчителя підемо? Ну це вже ж теж регламент, є закон про статус депутата”, - сказав голова регламентного комітету ВР, Партія регіонів Володимир Макеєнко.
А от закони про вибори народних депутатів внесли до порядку денного на наступний тиждень. Варіантів є чотири - один провладний і три опозиційні. За президентський, який вивчає Венеціанська комісія, БЮТ і НУ-НС не голосуватимуть.
“Пропонується система виборів “50 на 50” - пропорційна на мажоритарну. Мажоритарщик за два попередження комісією може бути знятий з реєстрації без права оскарження. Як Ви до цього ставитеся? Це виборів немає, це депутатів просто будуть призначати. Такий закон ми розглядати не будемо, приймати участь у цьому “цирку” ми просто не будемо”, - сказав народний депутат, НУ-НС Микола Мартиненко.
Опозиційні ж проекти, які передбачають відкриті списки, не підходять для незрілих політичних партій України - кажуть у більшості.
“Повністю перейти на партійні списки, як ми вже цей експеримент провели, ще поки що не можна через абсолютну недозрілість наших політичних партій”, - вважає народний депутат, ПР Ярослав Сухий.
За визнанням представників опозиції, вони не надто впливають на ухвалення рішень під куполом. Тож, який виборчий закон буде проголосовано - не складно спрогнозувати.