Держава відновить програму компенсації збитків фермерам
З наступного року українські виробники сільгосппродукції отримуватимуть компенсації у разі неврожаю.
В Міністерстві аграрної політики кажуть, відновлять програму компенсації збитків, що працювала кілька років тому. Наразі обговорюють суму можливих виплат, яку закладуть в бюджет.
“Враховуючи ситуацію з бюджетом, на великі кошти сподіватися не доводиться, але на початок такої роботи, щоб започаткувати і вона була незворотна, ми сподіваємося, що будуть виділені ресурси. Ми сподіваємося на суму не менше 100 млн.”, - заявив перший заступник міністра агрополітики Сергій Мельник.
За даними Міжнародної фінансової корпорації, наразі застраховані лише 2-3% посівів від загальної площі. Найбільше фермери страхують озимину. Проаналізувавши різні дані, у МФК резюмували - причиною високої збитковості, зокрема, минулого року були не лише несприятливі погодні умови, але й недостатній рівень диверсифікації портфеля по регіонах та по культурах у деяких компаніях.
“Найбільш збитковою культурою виявилася озима гірчиця. Посівів було небагато - всього 386 га, але тут збитковість була висока. Другий за збитковістю був ріпак, він зиму переживає по-різному, тому тут для нас нічого дивного немає. Зробили 89 виплат на ринку і збитковість склала 242%”, - доповів керівник проекту IFC "Розвиток агрострахування в Україні" Роман Шинкаренко.
Наразі Державна комісія з регулювання фінансових послуг пропонує виділити страхування аграрних ризиків в окремий вид добровільного страхування. Проект постанови вже обговорюються учасниками ринку, адже він вимагатиме певних змін у законодавстві.
“Звичайно, необхідно внести ще відповідні зміни в законодавство для того, щоб підготувати фахівців у цій сфері, і ми також працюємо над цими законопроектами, постановами Кабміну, що стосуються підготовки і сертифікації фахівців для оцінки сільськогосподарських ризиків”, - зазначила директор департаменту Держфінпослуг Надія Жила.
Також учасники ринку пропонують запровадити публічний та однаковий для всіх процес укладання страхових договорів, що дозволить уникнути непорозумінь між сторонами угод, а також зробити ринок страхування агроризиків прозорішим.
“Ви бачите скільки зусиль докладається для розроблення стандартних страхових продуктів, але в кінцевому результаті договір підписує страховик та виробник сільськогосподарських продуктів, і існує ризик того, що один або другий буде наполягати на якійсь модернізації цих продуктів, відповідно потім можуть виникнути суперечки при виплатах і багато інших безпідставних відмов”, - вважає президент Української федерації убезпечення Олександр Завада.
Наразі, за словами фахівців, левову частку ринку страхування агроризиків займають 6 українських страхових компаній. Їхня часта на ринку становить майже 80%. Восени 2009 року було укладено майже півтисячі договорів страхування озимих культур, 225 з яких - від повної втрати врожаю.