Держкомтелерадіо видасть книги авторства держслужбовців
Книги чиновників державним коштом. Літературні роботи, авторами яких значаться голова Верховної Ради Володимир Литвин й міністр Кабінету міністрів Анатолій Толстоухов обійдуться державі у 750 тисяч гривень.
Зокрема, тисяча примірників Толстоухова "Харцизьк: час, події, люди" коштуватиме 350 тисяч бюджетних гривень.
"Що стосується книги "Харцизьк", про яку сьогодні дуже багато говорять, я не вважаю, що тут порушено якійсь критерії, чи порушено порядок формування, тому що на моє глибоке переконання саме питання державної ваги підтримувати випуск про великі, малі міста", - каже директор департаменту видавничої справи та преси Держкомтелерадіо Валентина Бабилюлько.
Минулого року так само видавали книжки про міста Луганщини, - кажуть в Держкомтелерадіо. Поза камерою виправдовуються, мовляв, якщо не видаватимуть літературні проекти можновладців, останні їх взагалі фінансувати відмовляться.
"Спонсорувати книжки, до речі, можна поставити дуже багато знаків запитань про їхню, так би мовити, і наукову, і інтелектуальну якість. Людей, які мають немалу зарплату і свої творіння інтелектуальні можуть забезпечити їхнє видання і розповсюдження власним коштом", - каже народний депутат Ярослав Кендзьор.
Водночас, деякі високопосадовці навіть і не здогадувалися про "щастя" видаватись за бюджетні гроші. Серед здивованих - Володимир Литвин, під редакційним головуванням якого видають останній том енциклопедії "Звід пам'ятників історії й культури України". 2 тисячі її примірників коштуватимуть 400 тис. грн.
"Я просив би тут шановні колеги не шукати будь-яких підстав щодо того, що зловживає хтось посадовим становищем. Для мене, ще раз скажу, це було велике відкриття, але наголошую, що це не одноосібна робота Литвина, він не є автором цієї роботи, а це робота величезного колективу і це робота, яка триває десятиріччя", - каже голова Верховної Ради Володимир Литвин.
Представників українського літературного мейнстриму лишили поза увагою, окрім лауреата Шевченківської премії Марії Матіос і її "Вибраного". Загалом письменники й видавці констатують: аби отримати державне фінансування для серйозної літератури треба бути лояльними до влади.
"Вони славні тим, що вони люблять видавати всіляких червононосців, товстописців і іншу міжбратію, яка нам залишилась у спадок, точніше, авторитет якої залишився нам у спадок із часів радянських. Або формується за посадою. Ну, ось і розподіл - з одного боку державні видавництва - вони не працюють з сучасними авторами і сучасні автори завжди в гомеопатичних дозах", - кажуть письменники, видавці брати Капранови.
А от чотирьох українських класиків комісія Держкомтелерадіо таки включила до програми. На перевидання Павла Тичини, Олеся Гончара, Ольги Кобилянської та ілюстрованого видання "Кобзаря" Тараса Шевченка витратять майже 400 тисяч гривень.