До Київського музею повернули 210 писанок кінця XIX ст.
Назад, на Батьківщину! Напередодні Великодня Національному музею українського декоративного мистецтва повернули 210 українських писанок і тарелю, що протягом 70 років перебували на території Німеччини.
“Писанки - це неповторне творіння народного мистецтва. Звісно, писанки є і в інших країнах, зокрема у Польщі, але саме українські писанки дають уявлення про різні регіони та традиції народу країни”, - сказав Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини в Україні Д-р Ганс-Юрґен Гаймзьот.
Розпис та малюнки на символі Великодня, зі слів експертів, належать майстрам Поділля. Писанка з давніх-давен була символом життя та родючості, своєрідним оберегом, а в кожен орнамент закладали глибокий зміст.
“Дуже важливо, які тут з точки зору орнаментики, ось бачте, дуже багато, наприклад, бачите зірку, часто зустрічається. Древо життя, меандр, як символ води. Деякі орнаменти сягають ще трипільської культури”, - розповідає директор НМУНДМ Андріана Вялець.
Завдяки інвентарним номерам Київського музею - комісії вдалося дослідити та довести, що ці експонати належать українській стороні. Зі слів експертів, ця колекція збиралась із початку ХІХ століття співробітниками музею.
“Їздили по селах і збирали писанки, ще їм дуже допомагали просто люди, яким також було не байдуже, що станеться із творами народного мистецтва, але в той час вони не розглядалися як твори народного мистецтва, ось всі ці писанки, глечики та тарелі”, - каже заввідділу національної спадщини НМУНДМ Ольга Новодережкіна.
Працівники музейного містечка у Києво-Печерській лаврі розмірковують над тим, аби разом із сучасними майстринями зробити копії писанок та подарувати німецьким колегам, на знак подяки за дбайливе ставлення культурної спадщини України протягом десятиліть.