До України вперше завітав президент Венесуели Уго Чавес
Дружба починається з нафти. До України вперше завітав президент Венесуели Уго Чавес.
Спільну мову з Януковичем заокеанський гість знайшов одразу - українського колегу називав другом та звертався до нього на "ти". Першим плодом цієї дружби стала домовленість президентів про допуск українських компаній до розробок нафтових і газових родовищ у Венесуелі.
"Україна почне видобуток нафти і газу на території Венесуели і це питання буде одним з пріоритетних у наших стосунках", - каже Президент України Віктор Янукович.
Ще одне, про що домовилися президенти, - це транспортування венесуельської нафти до Білорусі через Україну. При цьому ще одному сусіду - Росії - така діяльність двох новоспечених друзів заважати не повинна.
"Ми будемо її транспортувати стільки, скільки ї надходитиме до чорноморських портів України. Сьогодні ми транспортуємо цю нафту в цистернах, але найближчим часом перейдемо на транспортування по нафтопроводу. Вирішення цього питання для Білорусі ніяк не суперечитиме інтересам Росії", - каже Президент України Віктор Янукович.
"Якщо я б навіть подумав, на хвилинку уявив собі, що угода з Білоруссю чи ймовірна угода з Україною була б для когось загрозою, ми б такі ініціативи не приймали", - каже Президент Венесуели Уго Чавес.
Дотримуватися суто економічного напрямку у відносинах з Венесуелою радять і експерти. Якщо ситуація повернеться у бік політики, вважають вони, Україна ризикує зіпсувати стосунки на міжнародному рівні, зокрема зі Сполученими Штатами. Яскравим прикладом економічної співпраці для України має стати зразкова дружба Венесуели з Білоруссю, зауважують аналітики.
"Якщо не буде якихось гучних контроверсійних політичних заяв на прес-конференціях разом з Уго Чавесом - тому, що він дуже полюбляє якийсь такий геополітичний епатаж. От, якщо українське керівництво і українське МЗС не будуть гратися в політичний епатаж разом з Уго Чавесом - тоді все буде нормально", - каже політолог Володимир Фесенко.
"Зважаючи на те, що українська нафтотранспортна система завантажена менше, ніж на 25% своєї вхідної потужності, Україна має, може, один з останніх шансів, а може й останній шанс в решті-решт створити хоч яку альтернативу завантаження своєї нафтотранспортної системи і створити новий потік", - каже експерт з питань енергетики Олександр Тодійчук.
Співпраця з Венесуелою у нафтовій галузі може компенсувати втрати які понесе Україна через рік-півтора, коли Росія запустить в роботу нову чергу Балтійської трубопровідної системи, каже експерт. Відтак дружба з Каракасом відкриває для Києва непогані перспективи. Тіснішими ці зв’язки обіцяє зробити й нове дипломатичне представництво Венесуели, яке домовилися незабаром відкрити у Києві президенти.