До закупівлі російського газу треба ставитись, як до меншого зла, — експерт

16 серпня 2015, 19:46
Читать новость на русском

У студії Телеканалу новин "24", — експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко розповів про стан справ в енергетичній сфері та про шляхи диверсифікації поставок блакитного палива до України.

Реверс газу

Реверсний газ покриває всі потреби України по споживанню. Є можливість деякий об'єм закачувати до сховищ. Кожного року продовжується тенденція на зменшення споживання. Я думаю, цього року блакитного палива ми використаємо ще менше.

Промисловість українська потихеньку "лягає", відповідно потреби у споживанні газу теж.

Великі споживачі газу його не потребують. В країні зупинилась майже вся хімічна промисловість. Навіть у таких умовах, газу недостатньо.

Російський газ

Російський газ потрібен для сховищ, аби тримати його відповідний рівень. Якщо буде не холодна зима, то нам потрібно додатково ще близько 15-16 мільярдів кубічних метрів газу.

Якщо у Росії, Європі та Україні взимку одночасно буде температура мінус 20, то за тиждень росіяни почнуть виймати газ з наших сховищ.

Поставки газу: політичне питання

У нас є реальних лише два джерела: реверс та Росія. Для того, щоб повністю відмовитись від російського газу, то слід розвивати словацький напрямок.

До закупок російського газу треба ставитись, як до меншого зла: або сидіти в холодних оселях, або забезпечувати постачання з Росії і думати про те, як швидше від нього відмовитись — таку стратегію зайняли у ЄС.

LNG-термінал

Звісно, що Україна може піти шляхом, яким йде Польща та Литва, розбудови інфраструктури під LNG-термінал.

Однак, економічно такий газ буде вигідним, якщо його вести з Каспійського регіону, якщо вести скраплений газ крізь Босфор, то виникає ціла низка складних питань.

Крім того, ми можемо брати газ через польський чи литовський LNG-термінали. Але якщо ми вирішимо питання "великого" реверсу, то можемо обійтися і без нього.

Постачання на окуповані території

Росія вважає, що Україна має заплатити 217 мільйонів доларів за постачання газу на окуповані території. Це один з проблемних пунктів, чому досі не уклали нову угоду між "Нафтогазом" і "Газпромом".

Зараз у Росії не вийде протягнути цей пункт, бо вона ризикує своїм контрактом по транзиту до ЄС. На сьогодні постачання до Європи сильно впало, у "Газпрому" проблема, куди подіти свій газ.