Дослідники відновлюють секретні файли німецької розвідки
Німецькі дослідники розробили комп’ютерну програму для відновлення секретних файлів, які належали розвідці НДР. Міністерство держбезпеки, більш відоме як Штазі, проіснувало до 1990 року, аж до розпаду Німецької Демократичної Республіки.
Усі документи були поспіхом знищені, але за допомогою комп’ютерної програми мільйони клаптиків можна зібрати докупи, кажуть вчені.
“Комп’ютер досліджує відскановані клаптики паперу, він шукає усі можливі спільні риси. Це може бути, наприклад, фоновий колір паперу, його якість, чи він з лініями чи без. Якщо йдеться про текст, то чи він рукописний, чи надрукований на машинці”, - каже куратор проекту Юліана Шуттерле.
Після розпуску Штазі залишилося 16 тисяч мішків з макулатурою, яка колись була документами. Відновлювати їх почали ще у 1995-му. Але за 15 років нелегкої праці вчені спустошили лише 400 мішків. Якщо б вони і далі працювали вручну, то закінчили б роботу десь через 500 років.
Отож у 2000-му Бундестаг ініціював проект відновлення документів комп’ютерним шляхом. На повну програма повинна запрацювати через 2 роки. Тоді вчені й скажуть скільки часу їм потрібно на повне відновлення документів.
Проект щедро фінансується урядом. У його кошторис уже заклали 8 мільйонів євро. Витрати виправдані, кажуть в уряді, адже щороку понад 80 тисяч людей, які проходили через апарат Штазі, звертаються з запитами про своє минуле.