Досягнення медицини 2010 року
Новини про досягнення медицини все частіше нагадують сценарій науково-фантастичного фільму. Особливо багатим на такі відкриття став 2010 рік.
Чого лише вартий винахід швейцарських науковців - разом з колегами з Канади вони створили штучну рогівку ока, призначену повністю замінити донорські трансплантати.
"Пошкодження рогівки ока - друга за поширеністю причина сліпоти. Зазвичай, першопричиною ураження є травми, інфекція чи просто старіння. Часто для повернення зору необхідна пересадка, однак останнім часом у всьому світі помітне скорочення донорської бази. Ми подолали цю проблему розробивши штучну рогівку", - професор регенеративної медицини каже Мей Ґріффіт.
Науковці використали синтетичний колаген - білок, який сприяє регенерації клітин. На думку дослідників, він мав би допомогти у відновленні зору. У рамках випробувань штучну рогівку пересадили десятьом незрячим.
"Пацієнти, які взяли участь у випробуваннях, були сліпими. Але зараз багато з них вже можуть, до прикладу, керувати автомобілем", - каже науковець Університету Лінчепінга Нейл Лаґалі.
А от мікробіологи з Великої Британії вважають, що таргани і сарана у майбутньому стануть новим джерелом антибіотиків від бактеріальних інфекцій. Науковці виявили в цих комах різноманітні речовини, токсичні для бактерій і безпечні для людини.
На основі проведених досліджень британці сподіваються отримати нове покоління антибіотиків. Ці препарати повинні допомогти у боротьбі з туберкульозом, який став стійким до ліків в останньому десятилітті.
Група інших британських науковців детально дослідила аспірин. Під час аналізу з'ясували, що регулярний прийом цих ліків знижує ймовірність виникнення раку легенів, шлунку, простати, кишечника і яєчників.
Такі результати ініціювали проведення масштабного дослідження, мета якого - визначити вплив аспірину на фізичний стан літніх людей. Адже з одного боку - це перспектива здорового і тривалого життя, а з іншого - серйозні побічні ефекти, зокрема внутрішні кровотечі.
У цій маленькій пляшечці - допомога мільйонам людей. Та найбільше - діабетикам, які страждають від ерозії тканин, гнійних ран та глибоких порізів. Гель Nexagon, який розробили в Університетському коледжі Лондона, загоює рани вп'ятеро швидше, аніж аналогічні засоби.
"При пошкодженні шкіри у діабетиків виробляється надлишковий білок, який не дозволяє рані загоюватися. Ми розробили гель, який запобігає утворенню цього протеїну", - каже розробник гелю Девід Бекер.
Якщо випробування інноваційного гелю будуть успішними, він з'явиться на ринку через 2-3 роки.