Дві сторони чистої енергії
Гирло найдовшої річки Великої Британії - Северн - через свою повноводність є одним з найкращих місць для реалізації енергозберігаючих проектів.
Якщо тут побудувати дамбу, то вона забезпечить частину енергетичних потреб країни.
"Тут просто рай для чистої енергії. Саме завдяки потужним припливам та відпливам", - каже науковець, Cardiff University Роджер Фальконер.
До того ж, чиста енергія - це збережена екологія. Однак, втрати для фауни. Ще задовго до планів людини побудувати тут дамбу, цю місцину облюбували численні птахи. Якщо греблю зведуть - птахам доведеться переселитися.
Ця територія знаходиться за 200 кілометрів на захід від Лондона. Це один з найпопулярніших заповідників. Проект дамби передбачає будівництво 17-кілометрової стіни через гирло Северна. Якщо задум таки реалізують, екосистема регіону докорінно зміниться.
"Якщо дамбу все ж зведуть, це спричинить зникнення третини мешканців цієї екосистеми. Ми все ж переконані, що влада цього не допустить, адже є і інші способи отримання чистої енергії, які не шкодитимуть екології", - каже еколог Деббі Пейн.
Білогруді гуси та лебеді-кликуни - головні мешканці цього регіону. Вони охороняються законом, але після будівництва дамби птахи втратять місце для виведення потомства і будуть змушені іммігрувати деінде.
"Вчені повинні щось зробити з будівництвом дамби, придумати щось менш шкідливе для екології, адже всі ці птахи мешкали тут сотні і навіть тисячі років тому, і ось хтось прийде і зруйнує їхні гнізда", - каже орнітолог Барбара Джордан.
Екологи підрахували, що будівництво дамби може спричинити потужні розливи річки у регіоні. Імпровізоване озеро знищить більше 60 тисяч гнізд птахів.
"Дамба не єдиний спосіб отримати чисту енергію, адже існують турбіни, що використовують енергію припливів та відпливів та інші технології, вони точно не будуть мати такого впливу, як гігантська загата посеред гирла", - каже еколог Ніл Крамптон.
Втім, економічні показники - інакші. Якщо тут звести дамбу, то вона зможе дати 8,5 гігават екологічно чистої енергії. А це - 5% від енергозатрат всієї країни. Втім, екологи впевнені, що здоровий глузд та турбота про птахів все ж переможуть і дамбу замінять на щось інше, менш шкідливе.