5 порад для кар’єри жінки: ідеї від керівниці Facebook

19 жовтня 2015, 21:49
Читать новость на русском

Включайся. Вір у себе. Не мовчи.

"Щоб ти зробила, аби не боялась?" – головне запитання світового бестселера про жіноче лідерство від Шерил Сендберг, операційної директорки компанії Facebook "Включайся! Жінки, робота й воля вести за собою" (Lean In: Women, Work, and the Will to Lead).

Не секрет, що жінці в бізнесі та управлінні доводиться складніше, адже вона тільки починає виборювати своє місце на чоловічій царині. Внутрішні страхи, засвоєні з дитинства штампи та ставлення до жінки як до "молодшої сестри", а не партнера, ускладнюють життя.

Шерил сподівається, що книга надихне жінок на більш сміливі кроки, а чоловікам дає розуміння всіх складнощів, з якими стикаються жінки.

Книгу, яку The New York Times в 2013 році включив в перелік найкращих, нарешті переклали українською та презентували на днях у Києві. Передмову до неї писала міністр фінансів України Наталя Яресько.

Телеканал новин "24" виділив 5 основних порад, які дає Шерил Сендберг жінкам.

Працюй

Авторка щиро вірить у те, що не треба всіх жінок заставляти працювати. Важливим є те, що необхідно мати вибір, який вона робить самостійно, не зважаючи на соціальний тиск. Шерил ділиться досвідом та доповнює статистикою – жінкам важче добитися успіху на роботі через інтерналізовані негативні настанови та через ставлення у самому бізнесі.

У доповіді компанії McKinsey зазначено, що чоловіків підвищують із огляду на перспективу, а жінок – за реальні досягнення.

Інші дослідження кажуть, що рівномірна зайнятість чоловіка та жінки на роботі та вдома дуже добре впливає на розвиток дитини."Особистий вибір часто буває не таким особистим, як здається. На всіх нас впливають суспільні умовності, тиск оточення, очікування родичів. На додачу жінка, яка може собі дозволити не працювати, зазвичай дістає не тільки дозвіл на це, а й схвалення свого вибору.

Уявіть, що кар’єра – це марафон: довге, виснажливе випробування з дуже цінним призом. Тепер уявіть марафон, де на стартовій лінії вишикувалися чоловіки та жінки з однаково добрими фізичними показниками та вишколом. Лунає стартовий постріл. Жінки та чоловіки біжать пліч-о-пліч. Чоловікам-марафонцям постійно вигукують: "Молодець! Так тримати!" Зате жінки чують зовсім інші вигуки. "Ти ж знаєш, що не мусиш це робити!" – кричать до них глядачі. Або: "Хороший старт, але навіщо тобі бігти аж до фінішу?

Вір в себе

Щоб досягнути успіху, необхідно вірити в свої сили. Сендберг помічає, що впевненість у собі - риса, не завжди характерна для жінок, коли мова йде про професійні здібності. Погодьтеся, неймовірно складно оцінювати себе гідно, коли з дитинства жінок переконують, що математика – не жіноча наука. Чи буде вона відчувати себе впевнено за кермом, якщо батько, брат та чоловік завжди "жартують" про "жінок за кермом"?

Від "синдрому самозванця" дуже важко позбавитися. Тому Шерил нагадує про підтримку та визнання успіхів.

Попросіть чоловіка пояснити, як він добився успіху, — і він, найімовірніше, буде говорити про власні таланти й уміннях. Задайте те ж питання жінці — і вона, ймовірно, припише свій успіх зовнішнім чинникам, стверджуючи, що зобов'язана своїй удачі тим, що "дуже старалася", "їй пощастило" або "їй допомагали.

Хатні обов’язки – навпіл

Ключовий момент, про який каже авторка – ніхто не може встигати все на роботі та вдома. Отже, треба підключати партнера. Глава з книги так і зветься "Зроби партнера своїм справжнім партнером".

Отже догляд за дітьми та інша хатня робота для здорової атмосфери в сім'ї, де чоловік і жінка працюють, просто необхідна. Як жінка потребує підтримки на роботі, чоловіку необхідна підтримка вдома.

Коли чоловіки беруть на себе більше домашніх справ, дружини рідше впадають у депресію, конфліктів між подружжям стає менше, а задоволення від спільного життя — більше. Пари, в яких жінка працює поза домом і вносить свою частку до сімейного бюджету — рідше розлучаються. За статистикою, якщо дружина забезпечує половину сімейного доходу, а чоловік виконує половину роботи по дому, ризик розлучення знижується приблизно наполовину.

Бути помітною

Сандберг розуміє, що багато жінок не хочуть робити кар'єру. Але вона також нагадує, що аж 41% жінок є основними годувальницями сім'ї, а ще 20% є співгодувальницями. Отже, збільшення числа жінок на керівних посадах допоможе статусу і можливостям всіх жінок.

Йдеться не тільки про формальне лідерство. Шерил каже: за її спостереженнями, жінки завжди опускають руку першими, віддаючи ініціативу чоловікам, завжди скромно сідають у куточку. Але якщо ми хочемо, щоб нас помітили, нам треба намагатися бути помітними, навіть коли це непросто і страшно.

Якщо ми хочемо домогтися рівності, нам слід визнати: жінки набагато рідше тримають руки піднятими. Потрібно, щоб окремі люди й цілі організації звертали на це увагу і виправляли ситуацію, підтримуючи, надихаючи і просуваючи все більше жінок. А жінкам, у свою чергу, слід вчитися продовжувати тримати руки піднятими — адже інакше керівник, навіть з найкращими намірами, може вас просто не помітити.

Підтримувати одна одну

Сандберг багато уваги приділяє підтримці жінок жінками. З її досвіду, часто самі бізнеследі є носіями стереотипів, через які жінки мають менше можливостей проявити себе на роботі.

Керівниця Facebook закликає більш досвідчених жінок навчати молодших. У свою чергу, молодим професіоналкам забути про нав’язаний образ "жорстокої бізнеследі".

Жінка ж не може погано ставитися до іншої жінки через гендерні стереотипи, правда? Неправда. Часто жінки не усвідомлено засвоюють принизливі судження, що панують у культурі, і відтворюють їх…

Чим більше ми допомагаємо одна іншій, тим більше ми допомагаємо самі собі

Шеріл Сендберг у січні 2014 року стала мільярдером. Раніше працювала на посаді віце-президента компанії Google, займала крісло в раді директорів Starbucks, з 2010-го є членом ради директорів Walt Disney. Журнал Fortune включив її в список 50 найвпливовіших жінок в бізнесі, а журнал Time — у 100 найвпливовіших людей у світі.

Дивіться також: Elle UK нагадав про рівні можливості на роботі