Абонплата за газ: як уряд "розвів" народ
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив утворити спеціальну робочу групу за участю представників Міністерства економічного розвитку й торгівлі, Антимонопольного комітету та народних депутатів для вивчення ситуації щодо нарахування "абонплати" за газ.
"Я даю доручення першому віце-прем’єр-міністру утворити групу, ми залучимо до неї народних депутатів, всі необхідні міністерства, Міністерство економічного розвитку й торгівлі та Антимонопольний комітет, аби розібратися об’єктивно з цим питанням", – заявив Гройсман.
Скасування "абонплати" за газ виявилося великим обманом уряду. По-перше, уряд визнав, що просто відклав запровадження "абонплати"на три місяці. А по-друге, виявилося, що вже через чотири місяці (у серпні) населення знову буде платити "абонплату" за газ. Саме такий пункт передбачений у меморандумі України та МВФ.
До кінця липня 2017 ми переглянемо інші параметри системи комунальних субсидій домогосподарствам для поліпшення адресності; введемо коригування соціальних норм в непікові місяці протягом опалювального сезону. Крім того, ми застосуємо тариф на розподіл газу і опалення на основі потужності, що дозволить перенести деяку частину вартості на літні місяці – всі зміни вступлять в силу з 1 травня 2017 року,
– сказано у меморандумі з МВФ.
Тому усі розповіді про те, що уряд нічого не чув і не знав про рішення НКРЕКП про "абонплату" за газ – це хитра маніпуляція. Як видно, уряд Гройсмана діє за принципом: створили проблему – вирішили проблему. А тому усі ці популістичні заяви про порятунок громадян від "абонплати" за газ – у такий спосіб Гройсман вирішив уникнути відповідальності за непопулярне рішення про підвищення загальної ціни на газ для 5 мільйонів домогосподарств у середньому в 2-4 рази.
Читайте також: Абонплата за газ: детально про нові цифри
Фактично, запровадження "абонплати" за газ стало непродуманим, нескоординованим та провальним рішенням як НКРЕКП, так і уряду. І безумовно, що уряд мав би понести відповідальність за такий "прокол".
До того ж, ухвалення рішення про абонплату з боку НКРЕКУ є вимогою закону "Про ринок природного газу", за який голосувала коаліція у Верховній Раді, яка і обирала Гройсмана прем’єр-міністром.
Водночас, в ухваленні рішення про "абонплату" за газ був і залишається зацікавлений уряд, оскільки саме від неї залежить розмір субсидії для населення. "Абонплата" не підпадатиме під дію субсидій і народу доведеться заплатити її повну вартість. Це буде додаткове фінансове навантаження на пересічних українців.
За попередніми підрахунками, уряду не доведеться платити субсидій на загальну суму 5 мільярдів гривень – це 10% від усього обсягу субсидій на 2017 рік (52 мільярди).
Таким чином, це дозволить обмежити витрати на субсидії з оплати комунальних послуг 47 мільярдів гривень в 2017 році,
– сказано у меморандумі з МВФ.
Насправді уряд Гройсмана дбає не про людей, а про свої відносини із кредиторами з МВФ. І чи то випадковістю, чи злим жартом можна вважати обмовку Гройсмана у стилі Януковича "почую кожного": "Хочу запевнити в тому, що я чую людей". Але чути – мало. Треба не тільки почути, а й зрозуміти людей. Нинішній уряд вже давно переплюнув у своїй антинародній політиці період екс-президента Януковича.
Власне, також однією з причин термінового скасування "абонплати" за газ та нервової поведінки прем’єра Гройсмана є страх перед негативною реакцією суспільства. А це може потягнути за собою черговий виток соціальної напруги та зниження платежів за комунальні послуги.
На фоні ситуації з "абонплатою" показовим стало замовчування з боку уряду проблеми завищеної ціни на газ для населення. Зараз увесь пар народ випускає у бік "абонплати". А про те, що нинішня ціна на газ у 6900 гривень як мінімум удвічі перевищує реальну ціну газу власного видобутку, населення стало "забувати". Саме зниження ціни газу за рахунок відмови від імпортного паритету та орієнтації на ціну імпортного газу у Німеччині (хаб NCG) – це завдання для уряду, а не маніпуляції з "абонплатою".
Зрештою, наявна інформація свідчить, що "абонплата" за газ – це лише була розминка уряду Гройсмана. Вже нині розробляються аналогічні проекти для "абонплати" за воду та електроенергію, а тому населенню варто сильніше затягнути пасок.
Читайте також: Розрахунок абонплати за газ – грабіжницький, – експерт