Чому падає долар і що буде далі: пояснення економістів
У липні курс долара "обвалився" до позначки у 25 гривень з понад 28 у січні. Українці захвилювалися і зацікавилися, чи не зміцниться гривня ще більше. Чому долар падає, а гривня міцніє, чи корисно це для українців, варто запасатися доларом чи не поспішати? 24 канал запитав у експертів.
Падінню долара сприяє декілька ситуацій у фінансовій та торговельно-економічній сферах України та світу, пояснили аналітики. Спойлер – падати ще більше навряд чи буде.
Читайте також: Стрибки долара та євро: чому не варто панікувати через курс валют
Чому долар падає
Експертка Міжнародної спілки "Інститут національної політики" Марина Багрова у коментарі 24 каналу пояснила, що падіння курсу долара і зміцнення гривні обумовлюється чотирма зовнішніми сприятливими економічними факторами:
1) підвищенням світових цін на одні з основних товарів українського експорту: руду і зерно;
2) збільшення в Україні обсягів іноземної валюти і, як наслідок, падіння її вартості;
3) повернення в Україну значної маси офшорних грошей для оплати олігархами виборчих кампаній своїм кандидатам у народні обранці;
4) падіння цін на газ, що закуповується Україною за валюту в Європейському Союзі.
Експерт з інвестицій та прогнозування Європейського аналітичного центру Вадим Бардась пояснив 24 каналу, що головна причина "дешевого" долара зараз – мала кількість гривні у фінансовій системі і одночасно широка пропозиція долара в Україні.
За його словами, залишки на кореспондентських рахунках знизилися ще на 700 мільйонів гривень – до 53,4 мільярда, що зменшує можливості спекулятивного розгойдування ринку.
Разом із тим, на 9,8% збільшились перекази українських заробітчан та відбулось зростання експорту товарів на 8%. Також додаткову підтримку національній валюті надають аукціони з розміщення ОВДП з довгостроковим терміном обігу, які користуються попитом серед іноземних учасників, уточнив експерт.
Також в країні відбувається фінансова стабілізація завдяки зростанню обсягів експорту та портфельних інвестицій, зазначив Бардась.
Задекларований курс діючого президента та майбутнього парламенту на подальші антикорупційні заходи в країні знайшов широку підтримку серед міжнародних партнерів України. А це – майбутнє надання додаткових ресурсів ЄС та МВФ, що для іноземних інвесторів є позитивним сигналом того, що ділове середовище покращується,
– уточнив експерт з інвестицій.
Додаткову підтримку національній валюті надає зниження інфляційних очікувань в Україні. Це стало можливим завдяки низькому рівню бюджетного дефіциту та уповільненню зростання вартості енергоресурсів, які є вагомою складовою витрат виробництва та доставки товарів, підсумував Бардась.
Пригадайте з 24 каналом історію курсу гривні
Але також – акцентувала Марина Багрова – існує рукотворний фактор зміцнення гривні з боку Національного банку України. Йдеться про вилучення "зайвих" грошей з економіки країни.
НБУ випустив депозитні сертифікати і продав їх комерційним банкам зі ставкою в розмірі 17,5%. При тому, що в більшості пострадянських країн ставка становить 4-7%.
Після подолання курсу позначки 26 гривень залишки на кореспондентських рахунках комерційних банків скоротилися з 51 мільярд гривень до 37 мільярдів, а для підтримки ліквідності фінансової системи потрібно близько 60 мільярдів.
НБУ погасив депозитні сертифікати комерційним банкам на суму 107 млрд, і випустив нові депозитні сертифікати на 126 млрд. При цьому, НБУ вилучив з обігу 19 млрд. Таким чином НБУ створює рукотворний дефіцит гривні на фінансовому ринку. При цьому гривня не надходить в реальний сектор економіки у вигляді кредитів. Чи є тут позитив?
Читайте також: Як НБУ планує захищати фінанси українців
Чи сприятлива тенденція падіння долара для України
Марина Багрова вважає, що така рукотворна економічна політика не може довго тривати. "При невеликій зміні зовнішньоекономічної кон'юктури, в умовах неробочої і нестабільної економіки, всі ці схеми з дефіцитом гривні і профіцитом спекулятивної валюти можуть звалитися і курс гривні різко впаде", – зазначила експерт.
Аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко у коментарі 24 каналу пояснив: на сьогодні липневе ралі нашої валюти і факт в 25 гривень за долар не дозволяє українській митниці виконувати показники по наповненню нашого бюджету в повній мірі. Хоча не варто виключати її низьку продуктивність і корупцію.
Але й курс долара знижує обсяг мит від імпорту, який заходить до нас в країну за рахунок низького курсу. Так, в рамках поточного бюджету курс гривні закладений на рівні в 29,4 гривень за долар, в результаті на зараз ми бачимо різницю в -15% щодо планів нашого Кабміну. Для нашого уряду це є негативом,
– уточнив Пархоменко.
Що буде з курсом у серпні
Максим Пархоменко вважає, що поточний курс, який сформувався зараз, буде річним мінімумом і умов для зниження курсу долара в найближчий місяць вже немає. Очікування щодо падіння курсу нижче позначки в 25 гривень за долар перебільшені.
На початку серпня буде невелика стабілізація, в рамках якої долар буде торгуватися в діапазоні 25-25,5 гривні за долар. І плавно буде підвищуватися. На серпень місяць після короткого перепочинку на поточних рівнях варто очікувати зростання курсу до 26 гривень за долар,
– уточнив аналітик.
Прогноз курсу долара від Мінфіну до 2022
Коли долар почне рости
Вже восени, у вересні-жовтні поточного року, після зміни економічної і політичної кон'юктури гривня може істотно впасти щодо іноземних валют, зазначила Марина Багрова.
Максим Пархоменко уточнив – Мінфін успішно задовольнив свої потреби в проведенні всіх аукціонів, продавши цінних паперів на 17 мільярдів гривень. Тому емісія нових боргових паперів вже не планується.
Як мінімум в рамках бюджету це раніше не було закладено. Відсутність таких аукціонів не дозволить формувати попит на гривню, що і призводило до стрімкого зміцнення національної валюти всі дні до цього. Але сьогодні цей фактор уже вичерпав себе. І ми побачимо, як наша валюта поступово почне здавати позиції і знижуватися в ціні,
– уточнив експерт.
Регулятор не буде утримувати курс на поточних позначках – сходяться в думці експерти. Тому до вересня ми побачимо курс вище 26 гривень за долар.
Читайте також: Що буде з курсом долара восени 2019-го: прогноз експерта