Експерт розповів про прорахунки щодо монетизації субсидій

29 червня 2016, 07:02
Читать новость на русском

Монетизацію субсидій треба було впроваджувати з самого початку, а нинішня ситуація з тарифами призвела до того, що майже 100% українців потребують субсидування.

Про це у коментарі сайту "24" розповів керівник Громадської організації "Публічний аудит" Максим Гольдарб.

За словами експерта, діюча система субсидій призвела до того, що держава допустила перевищення нарахованих бюджетних коштів призначених субсидій над вартістю фактично спожитих послуг по газопостачанню на суму близько 11 млрд грн — за даними Держстату. Це ті кошти які можна було монетизувати та використати на енергоефективні заходи.

Монетизаціїю субсидій необхідно було запровадити ще на початку 2015 року, що дало б можливість споживачам провести певну частину енергоефективних заходів. А для того щоб запобігти "проїданню грошей", разом із монетизацією необхідно було обмежити їх цільове використання,
— пояснив Гольдарб.

Крім того, відзначив експерт, монетизація субсидій здатна дисциплінувати державу у своєчасності розрахунків за субсидіями. Оскільки незважаючи на переплати субсидій по газу, державний бюджет на кінець травня 2016 року заборгував постачальникам інших житлово-комунальних послуг за нараховані субсидії понад 25 млрд грн (за даними Держстату).

Експерт уточнив, що згідно з офіційною інформацією Державної служби статистики України середня місячна заробітна плата в Україні складає 4895 грн ($195), при цьому таку заробітну плату отримує лише 40% населення, оскільки в Україні налічується лише 16,2 млн працюючих осіб. Решта 60% населення це пенсіонери, діти та безробітні, які нездатні самостійно сплачувати рахунки за житлово-комунальні послуги. Після підвищення тарифів в червні 2016 року платіжка за невеличку квартирку 50 м2 у опалювальний сезон буде дорівнювати 3000 грн ($120). А за сталою практикою останніх двох років субсидія призначається, коли рахунки за отримані житлово-комунальні послуги перевищують 15 % доходів членів родини.

Таким чином, на сьогодні ми маємо ситуацію, при якій майже 100% населення України буде потребувати державної допомоги у вигляді субсидій, оскільки опиниться за межею виживання. У розумній системі субсидій, яка охоплює 5-10% населення, немає нічого поганого. Але коли влада навмисно створює умови у яких без державної допомоги не може вижити понад 90% населення, — це явно хибний шлях та безглузда політика,
— підсумував Гольдарб.

Нагадаємо, віце-прем'єр-міністр Павло Розенко анонсував підготовку уряду до монетизації зекономлених субсидій.