Експерти оцінили місячний оборот чорного валютного ринку в Україні
У 2013 році – до введення військового збору та відрахування у Пенсійний Фонд, а також до запровадження обмежень на купівлю готівкової валюти – українці купували в банків приблизно 1, 6 мільярда доларів на місяць, а вже у 2015 – лише 57 мільйонів доларів. Тобто офіційно обсяг купівлі валюти скоротився майже у 30 разів.
Це – офіційні дані НБУ. Однак з такою статистикою не погоджуються у Центрі економічної стратегії. За їх оцінками місячний оборот на чорному валютному ринку становить 1,2 мільярда доларів на місяць. Це менше, ніж до кризи (у 2011-2013 роках він становив 2,1 мільярда доларів у місяць), однак ця цифра в 16 разів перевищує офіційну статистику.
Ми порахували, що по поточному спреді (різницею між цінами купівлі та продажу), банки недоотримують прибуток від операцій близько 200 мільйонів доларів на рік,
– коментує Марія Репко, заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії.
Основна проблема, на думку експертів – недовіра населення до гривні та банківської системи загалом. Відтак українці не беруть гривні чи то на депозит, чи то готівкою, а надають перевагу іноземній валюті. За словами асоційованого експерта Центру економічної стратегії Олександра Жолудя, це не лише проблема України, а й загалом монетарної економіки у світі.
Читайте також: Чорний ринок валюти в Україні: чому це погано?
Люди завжди знайдуть шляхи обійти будь-які обмеження, які встановлює держава. Допоки недовіра буде, існуватиме й чорний ринок. І навіть якщо в СРСР за обмін валюти можна було отримати вищу міру покарання, все одно там була купівля-продаж валюти. При тому, що, в принципі, практично неможливо було купувати більшість товарі та послуг чи поїхати за кордон,
– підкреслив Жолудь.
Для покращення ситуації, вважає експерт, не треба встановлювати додаткові обмеження чи закривати обмінники, а зменшити ті обмеження купівлі/продажу валюти, що нині існують на офіційному ринку. Зокрема, скасувати 2%-ий податок у Пенсійний Фонд, який наразі сплачують фізичні особи, які здійснюють купівлю валюти виключно в готівковій формі.
До слова, на початку червня група депутатів у Верховній Раді зареєструвала законопроект №4741, що передбачає скасування 2% збору до Пенсійного фонду з валютообмінних операцій.