Експерти розповіли, наскільки ще погіршиться економіка України
Гендиректор інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа та голова Комітету економістів України Андрій Новак в ефірі Телеканалу новин "24" розповіли про борги України та перспективи їх виплати.
Чи виходить Україна з кризи
Мазепа: наразі ми спостерігаємо найбільші темпи падіння виробництва в Україні і це говорить про те, що Україна не виходить з кризи. Україна проходить найнижчу точку кризи, після якої зазвичай буває підйом. Країна ще буде за інерцією продовжувати падати, але вже не сильно.
Новак: влада активізувалась по реструктуризації зовнішнього боргу, без цього навряд чи Україна зможе виплачувати держборг в повному обсязі. Тому зараз немає іншого виходу, ніж домовлятися з кредиторами про реструктуризацію. Я вже півроку, з часу анексії Криму, говорю, що в країни є дуже гарний шанс списання боргу, враховуючи наші дуже обтяжливі обставини.
Як домовитись з кредиторами відстрочити виплату боргів
Новак: Україна мала свої пропозиції — це відстрочка на 10 років. Кредитори говорили, що не забираються реструктиризувати борги. Сподіваюсь буде знайдено золота середина – це реструктуризація на 4-5 років. А далі все залежатиме від того, як Україна робитиме реформи та як буде використовувати ті кошти, які нам надаються.
Чи може Україна оголосити дефолт
Мазепа: дефолт крім того, що це відмова від сплати боргів, він має інші наслідки – девальвацію, інфляцію, відсутність доступу на фінансові ринки. Це означає, що ми найближчі 5-7 років не зможемо отримати доступ до приватних грошей. Страждатиме більше бізнес, ніж пересічні громадяни, бо вони й так вже збіднілі.
Новак: дефолт у якомусь сенсі — це фінансова передишка. Найважливіше, якщо стається дефолт, як країна починає працювати після нього. Якщо навіть після дефолту у нас і далі не буде економічних реформ, і ми не створимо клімат для інвесторів, тоді з країною багато років ніхто не працюватиме. Але якщо його розумно використати, щоб після нього дійсно робити серйозні економічні реформи, тоді світ і власники капіталів зрозуміють, що дефолт такій країні на користь.
Чи правильно брати нові кредити аби погасити старі
Мазепа: в боргах нема нічого поганого. Береш гроші у борг, щоб покращити своє виробництво. Борг можна брати, якщо ти чітко уявляєш у що його інвестуєш. У нас ситуація інша – ми беремо все більше боргів, а наш ВВП все більше падає від цього. Це не ефективне використання коштів.
Новак: весь світ живе на кредитах, але важливо не те, чи берем ми їх чи ні, а те як ми їх використовуємо.